Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Zostały wybrane Super Samorządy!

Świetlica dla młodzieży, altana spotkań, ścieżki edukacyjne, zmiany lokalnego prawa i ławki pamięci – te działania doceniło w tym roku jury nagrody Super Samorząd, przyznawanej od sześciu lat przez Fundację Batorego w ramach akcji Masz Głos.

W akcji Masz Głos wzięło w tym roku udział 350 grup z całej Polski, w tym między innymi grupy nieformalne, organizacje, biblioteki i szkoły. Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim, siedem z nich otrzymało nagrody Super Samorząd, przyznawane za dokonanie pozytywnych zmian w miejscu zamieszkania. Tytuł ten otrzymują wspólnie uczestnicy akcji oraz wspierające ich władze lokalne –nagrody przypominają, że samorząd to wspólnota ludzi, a nie tylko przedstawiciele władz.

– Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność – mówi Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

W działaniach laureatów Nagrody Super Samorząd 2017 jury doceniło zwłaszcza zaangażowanie najmłodszych w sprawy wspólnoty, tworzenie mieszkańcom i mieszkankom okazji oraz przestrzeni do spotkań, ulepszanie przestrzeni publicznej, a także włączenie w proces decyzyjny wielu różnorodnych grup. Najmłodszą nagrodzoną grupą są dzieci z Siechnicy w wieku 7–13 lat, wspierane przez Fundację Go’n’Act, które przekonały burmistrza do przekazania środków na remont placu zabaw.

Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo otrzymała nagrodę za zagospodarowanie ogródka jordanowskiego, a Zespół Szkół Publicznych nr 1 z Ustrzyk Dolnych –za otwarcie klubu młodzieżowego. W Nasielsku Stowarzyszenie Europa i My, Fundacja Aiddia oraz grupa mieszkańców i mieszkanek stworzyli przyjazne miejsce spotkań –altanę. Ławki Pamięci, które stanęły w sołectwie Santocko, są z kolei nie tylko miejscem spotkań, lecz także formą wzmacniania tożsamości lokalnej przez upamiętnienie ciekawych postaci z historii wsi. Nagradzając sołectwo Tłuściec, gdzie wprowadzane jest nazewnictwo ulic, oraz Fundację Artem Silesiam Promovere z Kuniowa, która zaanimowała stworzenie strategii rozwoju wsi, jury doceniło wysiłek włożony w wysłuchanie potrzeb różnych grup.

Laureaci Nagrody Super Samorząd 2017:

• Fundacja Artem Silesiam Promovere i władze samorządowe gminy Kluczbork (woj. opolskie),

• Fundacja Go’n’Act i władze samorządowe gminy Siechnice (woj. dolnośląskie),

• Sołtys i rada sołecka wsi Tłuściec oraz władze samorządowe gminy Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie),

• Zespół Szkół Publicznych nr 1 i władze samorządowe miasta Ustrzyki Dolne (woj. podkarpackie),

• Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo i władze samorządowe gminy Lisewo (woj. kujawsko-pomorskie),

• Sołectwo Santocko i władze samorządowe gminy Kłodawa (woj. lubuskie),

• Stowarzyszenie Europa i My oraz władze samorządowe gminy Nasielsk (woj. mazowieckie).

Źródło: www.batory.org.pl

2017-06-05 12:47:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 czerwca, Gdynia, Forum Gospodarcze Wizja Rozwoju, http://wizjarozwoju.pl

25-27 czerwca, Gdańsk, BALT-MILITARY-EXPO 2018 - Bałtyckie Targi Militarne,http://baltmilitary.amberexpo.pl

25-27 czerwca, Gdańsk, RESCUE EXPO 2018 - Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa Ratownictwa Medycznego, http://rescueexpo.amberexpo.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»