Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Przedsiębiorcy zrzeszni w BCC nie obawiają się Brexitu

Business Centre Club przeprowadził wśród swoich członków sondaż dotyczący konsekwencji Brexitu dla firm. Wynika z niego, że 57,4 proc. przedsiębiorców nie obawia się wpływu konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na działalność własnej firmy.

Ci, którzy stwierdzili, że Brexit odbije się w przyszłości negatywnie na ich biznesie (42,6 proc.) wskazują przede wszystkim na takie zagrożenia jak wprowadzenie procedur celnych, ograniczenia prawne we współpracy z tamtejszymi spółkami oraz niestabilność kursów walutowych przez co najmniej kilka miesięcy. Za tym kryje się utrudniony dostęp do rynku, wyższe koszty i wydłużenie czasu dostaw, a w konsekwencji zmniejszenie inwestycji i niższe zyski. Przedsiębiorcy wymieniają również bardziej globalne konsekwencje, takie jak: osłabienie Unii Europejskiej w zakresie przestrzegania zasad traktatu przez jej członków ze wszystkimi tego konsekwencjami, także z możliwym rozpadem wspólnego, europejskiego projektu; niekorzystny wpływ na rynek kapitałowy, mniej euro do wspólnej unijnej kasy na dotacje, a nawet recesję.

Na pytanie jakie będą konsekwencje Brexitu w szczególności dla polskiej gospodarki, przedstawiciele firm odpowiadają: zmiana unijnego budżetu i zmniejszenie dotacji z UE dla Polski, zmniejszenie eksportu do Wielkiej Brytanii, wyższe koszty obsługi polskiego długu, spadek konkurencyjności polskich produktów, powrót wielu Polaków do kraju, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie transferów pieniężnych, dalsza marginalizacja Polski w strukturach Unii. Przedsiębiorcy dostrzegają jednak również pozytywy, jak choćby to, że gospodarka dostanie nowy silny bodziec do rozwoju, zwiększy się dostępność pracowników w Polsce w związku z powrotem części emigrantów z Wielkiej Brytanii, możliwość silniejszego zaakcentowania obecności Polski w UE.

Zdaniem części ankietowanych przedsiębiorców, Brexit nastąpił z powodu zniesmaczenia brytyjskich wyborców systemem biurokratycznym istniejącym w Unii Europejskiej, brakiem pragmatyzmu rządzących i niedocenianiem ekonomicznych potrzeb Europy dla osiągnięcia gospodarczego wzrostu.

Źródło: BCC

2016-07-12 06:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»