Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


II Europejski Kongres Samorządów w Krakowie - podsumowanie

„Współczesny samorząd - mieszkańcy, współpraca, innowacje" to hasło przyświecające jednemu z największych wydarzeń samorządowych w tej części Europy.

 

Europę trzeba zbudować od nowa, ale nie zaczynając od dachu, czyli unijnych instytucji, tylko od dołu, przez społeczności lokalne – mówił Emil Boc, były premier Rumunii, a obecnie prezydent miasta Kluż-Napoka podczas inauguracyjnej sesji plenarnej II Europejskiego Kongresu Samorządów który w dniach 5-6 kwietnia odbywał się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uczestnicy sesji zgodzili się, że samorządy powinny mieć więcej autonomii, w tym finansowej. Obawiam się, że w Europie nasila się tendencja centralizacji decyzji i silnej pozycji rządów – mówił moderator dyskusji Jan Rokita.

Świat się zmienia, władze lokalne się zmieniają, zmieniają się też oczekiwania mieszkańców – mówił Emil Boc – Ale błędem byłoby odpowiadanie na wyzwania przyszłości poprzez stosowanie instrumentów przeszłości. Trzy kluczowe elementy tych zmian to inteligentne miasta, demokracja partycypacyjna i jakość życia mieszkańców.

Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Krakowa, podkreśliła, że Kraków jest już takim miastem, gdzie działa demokracja partycypacyjna a udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji jest coraz większy. Zdaniem prezydent Koterby przyszłość samorządów zależy od kreatywności mieszkańców – to oni wiedzą najlepiej jak chcą żyć. Zdaniem Lilyany Pavlovej, Minister Rozwoju Regionalnego Bułgarii, fundamentem przyszłości samorządów jest dbanie o zrównoważony rozwój regionalny. Dlatego wdrożyliśmy własne pomysły, jak je wspierać. To środki finansowe, ale też inteligentne strategie zarządzania – podkreśliła minister Pavlova.
Gdy mówimy o centralizacji – mówił Joakim Larsson, Przewodniczący Parlamentu, Zachodni Region Götaland, Szwecja – musimy pamiętać, że spychanie problemów na wyższy poziom nie pomaga. Trzeb starać się rozwiązywać problemy na poziomie lokalnym. Jego zdaniem samorządy powinny decydować w jak największej ilości spraw. Carla Rey, Sekretarz Generalny, AICCRE, Włochy przypomniała, że w Europie funkcjonuje ponad 22 tysiące miast partnerskich. Dzięki temu Europa jest coraz bardziej różnorodna a miasta lepiej rozwiązują problemy mieszkańców.

Samorząd w Polsce jest silny i posiada wystarczające kompetencje, choć jego przedstawiciele mają zbyt mały wpływ na to, co się dzieje na poziomie krajowym – mówili uczestnicy debaty "Miasta XXI wieku. Czy burmistrzowie mogą zmienić świat?". "Faktycznie można zmieniać świat, może nie na dużym obszarze, bo lokalnie, ale są narzędzia i możliwości, żeby osiągać konkretne efekty, które są dostrzegane przez obywateli" – podkreślił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył, że przedstawiciele samorządów mają bardzo niewielki wpływ na to, co się dzieje w kraju – przez władze centralne są "trzymani na dystans".

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła debata „Finansowanie oświaty a reformy szkolnictwa”. Kluczem do unowocześnienia oświaty w Polsce jest doskonalenie kształcenia zawodowego nauczycieli, którzy pełnią najważniejszą funkcję w edukacji młodych ludzi – mówiła Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. Jej zdaniem rolą samorządów jest zapewnienie odpowiedniego wyposażenia dla szkół oraz przeznaczanie w całości środków z subwencji oświatowych na rozwój żłobków, przedszkoli i szkół. Minister Zalewska zapowiedziała, iż wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim przygotowują projekt, który będzie wspierał samorządy w zwiększaniu liczby miejsc w żłobkach oraz przedszkolach.

Uczestnicy debaty „Usługi czy przemysł – dylematy rozwojowe polskich regionów" zgodzili się, że bez dalszych inwestycji w transport drogowy i kolejowy nie uda się doprowadzić do zrównoważonego rozwoju Polski. Oczekujemy od rządu, że będziemy dobrze skomunikowani z resztą kraju. Infrastruktura transportowa jest kluczowa i bez niej regiony, zwłaszcza peryferyjne, nie są w stanie się rozwijać – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego. Uczestnicy debaty zwrócili także uwagę na problem drenażu prowincji z wykwalifikowanych pracowników. – W Lublinie poza informatykami w każdej grupie wysoko wyspecjalizowanych pracowników technicznych potrzebujemy pracowników – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Podobny problem dostrzega Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, zauważył, że najważniejsze jednak jest to by skupić się na ułatwieniach dla biznesu, czyli uproszczeniu i ujednolicenie przepisów oraz nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych. Gośćmi kongresu byli także marszałkowie województw: Małopolskiego – Jacek Krupa; Lubuskiego – Elżbieta Anna Polak; Śląskiego – Wojciech Saługa; Łódzkiego – Witold Stępień; Wielkopolskiego - Marek Woźniak.

W obradach Kongresu uczestniczyli także przedstawiciele polskiego biznesu w tym m.in. Marcin Animucki, Wiceprezes, EKSTRAKLASA S.A.; Wiesław Bury, Prezes Zarządu, MARR S.A.; Grzegorz Czapla, Prezes Zarządu, INDATA S.A.; Michał Czarnuch, Doradca, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka; Maciej Dopierała, Prezes, XENTIVO; Jarosław Kołodziejczyk, Wiceprezes PKP

Tomasz Kopiec, Prezes Zarządu, A.M.G. Finanse Sp. z o.o.; Czesław Lang, Dyrektor Generalny, Lang Team, Magdalena Markiewicz, Członek Zarządu, ENERIS; Jan Pamuła, Prezes Zarządu, Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice; Jakub Szulc, Dyrektor, Sektor Ochrony Zdrowia, EY, Polska; Marek Wierzbowski, Partner, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, Kacper Winiarczyk, General Manager, UBER; Maciej Zabelski, Pełnomocnik Zarządu, Fundusz Zarządzania Nieruchomościami Sp. z o.o.

 

Pierwszy dzień obrad II Europejskiego Kongresu Samorządów zakończyła uroczysta gala „Lider Samorządu 2015”, w której nagrodzono najlepszych samorządowców ubiegłego roku. W konkursie zorganizowanym przez Rzeczpospolitą, tytułem Lidera Samorządu 2015 wyróżnieni zostali: Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia w województwie łódzkim, Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice, na Dolnym Śląsku oraz Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańsk.

W 80 wydarzeniach II Europejskiego Kongresu Samorządów (5-6 kwietnia 2016) – panelach, warsztatach i prezentacjach – uczestniczyło ponad 1500 gości – przedstawicieli samorządów terytorialnych, administracji publicznej, rządów i parlamentów, organizacji pozarządowych i biznesu z całej Europy. Organizatorem kongresu była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Partnerem Kongresu było Miasto Kraków.

2016-04-19 11:14:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»