Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Czesław Tomalik: Oświetlenie uliczne można odkupić od monopolisty

Zespół Negocjacyjny Związku Gmin Śląska Opolskiego rozpoczął trzecią już edycję negocjacji oświetleniowych z delegacją koncernu energetycznego Tauron Dystrybucja SA.

Przypomnę, że w koncesjach od Prezesa URE na dystrybucję energii elektrycznej podzielono terytorium Polski pomiędzy 5 głównych operatorów systemu dystrybucyjnego – spółek należących do: PGE, Energa, Enea, RWE i Tauron.

Tym razem nasze negocjacje dotyczą nie tylko projektu umowy na utrzymanie instalacji oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych na terenie Gminy oraz kalkulacji kosztów utrzymania przygotowanej na bazie struktury oświetlenia ulicznego Gminy. Nowością są negocjacje na temat udostępnienia zainteresowanym gminom mienia służącego oświetleniu będącego własnością Tauron Dystrybucja S.A. dla przygotowania przez gminy projektów modernizacyjnych finansowanych ze środków unijnych. Rozmawiamy o projekcie umowy użyczenia lub dzierżawy pomiędzy Gminami a Tauron Dystrybucja S.A. z uwzględnieniem trzech istotnych okresów: do czasu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę i zawarcia umowy o dofinansowanie, na okres realizacji projektu oraz na okres trwałości projektu. Rozmowy dotyczą też form przekazania gminom majątku po zakończeniu realizacji projektów modernizacyjnych.

Przypomnę, że nasze prace zaczęliśmy w latach 2010-2011 od pierwszej edycji takich negocjacji w okresie powstawania holdingu Tauron Polska Energia. Nawiązaliśmy do dorobku naszych negocjacji z Zakładem Energetycznym w Opolu z lat 1993-1994. Dla kolejnej grupy gmin drugą edycję negocjacji przeprowadziliśmy w latach 2013-2014.

Możliwość odpłatnego przekazania gminom przez koncern energetyczny majątku oświetleniowego jest przełomem. Proces transakcji sprzedaży takiego mienia rozpoczęto w 2015 r. w gminach woj. śląskiego. My staramy się o przekazanie gminom majątku po zakończeniu realizacji projektów modernizacyjnych. Wcześniej nie było to możliwe. Blisko 26 lat temu wprowadzono w Rzeczypospolitej Polskiej samorząd gminny, lecz odmówiono mu prawa do przejęcia na własność („komunalizacji”) mienia służącego oświetleniu ulic, placów i dróg publicznych.W 1993 r. przedsiębiorstwa państwowe Zakłady Energetyczne zostały skomercjalizowane, tzn. przekształcone w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a następnie uwłaszczone. W ten sposób instalacje służące oświetleniu ulic, placów i dróg publicznych, będące dotąd majątkiem państwowym, stały się własnością spółek. W kolejnym procesie przemian Zakłady Energetyczne jako spółki Skarbu Państwa połączono w koncerny.

zgso@zgso.org.pl

2016-03-09 10:57:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»