Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Nowoczesna konsultuje z samorządowcami kierunek rozwoju JST

15 marca w Sejmie odbyły się konsultacje „Wyzwania rozwojowe samorządów. Między wizją obywatelskiego smart city a koniecznością finansowania codziennych wyzwań. Możliwości i ograniczenia rozwoju polskiej samorządności”.

Dyskusja została zorganizowana przez przedstawicieli partii Nowoczesna. Spotkanie prowadzili posłanka Joanna Scheuring-Wielgus oraz Wadim Tyszkiwicz, prezydent Nowej Soli i członek Zarządu Krajowego partii.

Do udziału w konsultacjach zaproszono prezydentów i członków władz miast, burmistrzów, radnych, szefów jednostek samorządowych odpowiedzialnych za finanse, rozwój, inwestycje i usługi dla obywateli, przedstawicieli ruchów miejskich oraz ekspertów analizujących perspektywy rozwoju samorządności i specjalizujących się w tematyce smart cities.

Spotkanie poświęcone było kierunkom w rozwoju JST oraz ryzykom na drodze ich rozwoju. Wśród kluczowych wątków spotkania była kwestia finansowania, polityka innowacyjności oraz upartyjnienie dialogu na poziomie miast.

Dyskusja dotknęła także aspektu braku transparentności w samorządach, złej komunikacji poprzez BIP, braku standardów publikowania danych. Uczestnicy zgodzili się że problem dla samorządów jest też brak swobody organiztorskiej i jest to jeden z głównych problemów w realizacji zadań przez jednostki.

Prezydent Tyszkiewicz postulował m.in. zwolnienie JST z podatku VAT oraz połączenie OPS z urzędami pracy.

Agata Dąmbska z Forum Od-nowa przypomniała o raporcie Samorząd 3.0, który wymieniał bolączki samorządów i postulował konieczność wprowadzania w samorządach zmian systemowych zamiast doraźnych. Poruszyła kwestię zmian finansowania JST. Lokalny PIT w całości dla JST, nieefektywnego podatku od nieruchomości.

Zauważono, że ożywienie w rozwoju miast spowodowała idea smart city. Zwiększa się presja społeczna, aby włodarze szli w tym kierunku przyznał Mariusz Jankowski z UM Chorzowa. Podzielił się uwagami dot. realizacji ustawy o rewitalizacji.

Jednocześnie zwrócono uwagę na problem zrównoważonego rozwoj, aby nie mówić o rozwoju jedynie w kontekście większych miast lub metropolii.

Marta Maliszewska, skarbnik Wołomina wskazała na trudności dla gmin wynikające z obowiązku centralizacji rozliczeń VAT w zw. z wyrokiem ETS. Mimo przesunięcia w czasie wejścia w życie jest to kwestia problematyczna. Ponadto zwróciła uwagę, że rozmowa o strategicznych problemach jest wtórną kwestią w stosunku do problemów na poziomie operacyjnym.

Podczas spotkania dyskutowano także o zadłużeniu JST, budżetach obywatelskich, budowaniu zaufania z lokalnymi społecznościami. Uczestnicy wspomnieli wyrazili też obawę dot. zmarginalizowania roli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. /dk

 

2016-03-16 16:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»