Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


RANKING: Harmonijnie jak w Baranowie

 

Baranów (woj. wielkopolskie) to jedna z perełek tegorocznego rankingu. Gmina posiada wysokie wskaźniki dochodów własnych oraz liczby pracujących mimo tego, że jest położona peryferyjnie.

W tegorocznym rankingu Baranów awansował z 18. na 9. miejsce. – Gmina ta, położona w obszarze oddziaływania lokalnego centrum rozwoju (Kępna), udowadnia, że gminy położone peryferyjnie w relacji do regionalnych czy subregionalnych centrów mogą tworzyć dobre praktyki rozwojowe, korzystając z przyległości do lokalnego (powiatowego) centrum – mówi prof. Sobczak, autor rankingu. – Systematyczny wzrost syntetycznego miernika rozwoju (sumarycznej punktacji) w gminie Baranów w latach 2003-2014 świadczy o ciągłości działań – dodaje prof. Sobczak.

Niskie podatki i ulgi

Podatki w gminie są na bardzo niskim poziomie, a ponadto wprowadzono dwuletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje. Dzięki temu Baranów stał się atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestorów. Liczne inwestycje w infrastrukturę drogową, oświatę, sport oraz kulturę są kolejnym atutem gminy. Obecnie samorząd przystępuje do budowy kompleksu oświatowo-sportowego, kolejnego przedszkola i żłobka. W planach jest też stworzenie domu dziennego pobytu dla seniorów.

Baranów leży blisko lokalnego centrum, czyli Kępna. – Sąsiedztwo miasta bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie naszej gminy. Współpraca między Gminą Baranów a Starostwem Powiatowym w Kępnie układa się bardzo dobrze. Przeprowadzamy wspólnie wiele inwestycji drogowych. Wzajemnie się wspieramy, współpracujemy i współdziałamy w osiąganiu wspólnych celów – deklaruje wójt Baranowa.

 

Trzeba słuchać ludzi

 Co jeszcze decyduje o tak harmonijnym rozwoju gminy? – Często spotykam się z mieszkańcami w każdym sołectwie. Słucham ich potrzeb, próśb i staram się jak najwięcej z nich zrealizować. Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom naszej gminy, zaproponowałam utworzenie Rady Biznesu, w skład której wchodzą osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Gminy Baranów. Stwarza to możliwość dyskusji na tematy gospodarcze i społeczne gminy. Dzięki tym spotkaniom wiem, z jakimi problemami borykają się dzisiejsi przedsiębiorcy i jak można im pomóc – mówi wójt gminy Bogumiła Lewandowska-Siwek. 

Wójt gminy Baranów uważa, że nie ma uniwersalnej recepty na sukces w kwestii harmonijnego rozwoju. – W każdej gminie zależy to od wielu różnych czynników. Każda jest inna, ale zawsze trzeba słuchać potrzeb mieszkańców. Uważam, że dobrym pomysłem, który wpływa na szybki rozwój gminy, są niskie podatki i ulgi, zwolnienia udzielane przedsiębiorcom – zauważa wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Gmina stara się pamiętać o wszystkich pokoleniach mieszkających na jej terenie – inwestować w rozwój dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Młodzież wspiera poprzez rozwój bazy oświatowo-sportowej, seniorom dofinansowuje się wyjazdy, bale seniora oraz tworzy miejsca, w których mogliby spędzać wspólnie czas.

Baranów stara się dbać o rozwój przedsiębiorców, ale także o grupę zawodową, jaką są rolnicy poprzez coroczne obniżenia w podatku rolnym. – Osiągnięcia tej gminy pozwalają stwierdzić, że korzystne położenie w relacji do lokalnego centrum może stymulować rozwój, a wszystko zależy od zarządzania rozwojem – od doświadczenia i umiejętności zarządu i rady gminy – twierdzi prof. Sobczak, autor rankingu.

2015-12-18 15:26:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»