Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


RANKING: Turystyka, surowce i metropolia gwarantują lepszy start

Tradycyjnie już wyniki rankingu wskazują, że jest kilka czynników, które w zdecydowanym stopniu pomagają gminom w rozwoju. Te, które umiejętnie z nich korzystają, rozwijają się w coraz bardziej zrównoważony sposób.

 

W pierwszej dziesiątce gmin wiejskich dominują gminy położone w obszarze oddziaływania centrów oraz gminy z przemysłem wydobywczym i jedna gmina specjalizująca się w turystyce.

SUROWCE A SUKCES

Gminami wydobywczymi wiejskimi, będącymi od lat w ścisłej czołówce jest Puchaczów, który w tym roku znalazł się na miejscu czwartym, oraz Ornontowice, które obroniły zeszłoroczną ósmą pozycję.

O sukcesie pierwszej z gmin niewątpliwie decyduje obecność kopalni węgla kamiennego „Bogdanka”, co powoduje, że gmina może poszczycić się wskaźnikiem osób pracujących na 1000 mieszkańców wynoszącym ponad 1432.

Ornontowice, w których również znajduje się kopalnia węgla kamiennego (kopalnia „Budryk”), ustępują Puchaczowowi w liczbie pracujących, same mają natomiast bardzo wysoki odsetek dochodów własnych, wynoszący ponad 73.

BLISKOŚĆ MIASTA ROZWIJA

Trzeci czynnik, który niezwykle wspiera rozwój gmin, jest bliskość metropolii. W tegorocznych pierwszych dziesiątkach znalazły się trzy gminy podwarszawskie – Michałowice (gminy wiejskie), które w niej zadebiutowały, oraz Błonie i Ożarów (odpowiednio ósme i piąte miejsce).

Silny jest również obszar metropolitalny Poznania. Wśród gmin wiejskich dobrze radzą sobie Tarnowo Podgórne, charakteryzujące się dużym wskaźnikiem pracujących, który wynosi 881, oraz Suchy Las, który w tym roku awansował na 7. miejsce z drugiej dziesiątki.

Kobierzyce, znajdujące się pod Wrocławiem, zanotowały drugą pozycję wśród gmin wiejskich. Cechą charakterystyczną tej gminy jest bardzo wysoka liczba osób pracujących – ponad 1094 na 1000 mieszkańców oraz imponujący odsetek dochodów własnych wynoszący 83.

TURYSTYKA STYMULUJE

Turystyka jest także niezwykle pozytywnie stymulującym rozwój gminy endogenicznym czynnikiem. Wśród gmin miejskich w pierwszej dziesiątce w rankingu większość z gmin, które wykazują się systematycznością i harmonijnością rozwoju specjalizuje się w turystyce.

Wśród gmin turystycznych dobrze radzą sobie Karpacz, który może pochwalić się aż ponad 769 podmiotami gospodarczymi na 1000 mieszkańców, co jest trudnym do pobicia wynikiem.

Bardzo wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości legitymują się również dwie nadmorskie gminy, czyli będąca na pierwszym miejscu wśród gmin miejskich Krynica Morska oraz znajdująca się na miejscu dziewiątym Łeba.

Wśród nadmorskich gmin miejsko-wiejskich dobrze radzą sobie Nowe Warpno oraz Dziwnów, w tym roku będący na trzecim miejscu, który charakteryzuje się wysokimi wydatkami na projekty inwestycyjne. Czas pokaże jednak, czy samorządy obydwu tych gmin przekują wydatki w inwestycje przynoszące długofalowe zyski.

Jak wynika z analizy tegorocznego rankingu, to właśnie te trzy czynniki, a więc turystyczne położenie, obecność surowców i sąsiedztwo dużego miasta w dużym stopniu decydują o zrównoważonym i długofalowym rozwoju, choć oczywiście musi to być poparte skoordynowanym działaniem samorządu.

2015-12-18 15:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»