Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

ZMP przeciw ograniczaniu liczby kadencji

Zdaniem samorządowców to mieszkańcy powinni decydować o tym, jak długo powinna trwać kadencyjność w miastach i gminach, a nie urzędnicy administracji centralnej. To obywatele oceniają sprawność rządzących samorządem i w trakcie wyborów mogą go zmienić.

 

Podczas listopadowego posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich samorządowcy omawiali m.in. kwestię przywrócenia obowiązku szkolnego dla dzieci 7-letnich, sprawę map zagrożenia powodziowego oraz ewentualne ograniczenie kadencji dla prezydentów i burmistrzów.

Szkodliwe działanie

Związek miast już wielokrotnie występował przeciw pomysłom ograniczenia kadencyjności samorządowców. W opinii Wadima Tyszkiewicza, prezydenta Nowej Soli, narzucanie przez urzędników czasu trwania kadencji przez prezydenta, burmistrza czy wójta pogarsza jakość rządzenia i jest przeciwko demokracji. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes ZMP, przedstawił opracowanie, według którego największe sukcesy odnoszą te miasta, w których władza sprawowana jest stabilnie.

– To da się łatwo wykazać na podstawie dostępnych danych. Wprowadzenie ograniczenia w kadencyjności z powodów politycznych można określić jako działanie na szkodę naszego państwa, a nie zmierzające do poprawy jego funkcjonowania – uważa Zygmunt Frankiewicz.

Ponadto zdaniem samorządowców to mieszkańcy sami decydują, a wielokadencyjność jest efektem dobrego zarządzania i zadowolenia mieszkańców, którzy w wyborach oceniają sprawność i predyspozycje rządzących miastem.

Umowa ze specjalistą

Przedstawiciele związku miast rozmawiali także na temat wątpliwości dotyczących uwzględniania map ryzyka powodziowego w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o dokumenty, które Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przekazał gminom 15 kwietnia 2015 r. Samorządy mają teraz 30 miesięcy na dostosowanie do nich swoich planów przestrzennych uwzględniających zagrożenie powodziowe. Zdaniem samorządowców wskutek złej metodologii doszło do szeregu błędów i omyłek, które mogą źle wpływać na działanie wielu polskich miast.

 – Sztandarowym przykładem jest Świnoujście, gdzie blisko połowa miasta powinna być wyłączona z zabudowy i rozwoju, ponieważ przez błędne obliczenia należałoby wprowadzić zakaz wydawania pozwoleń na budowę. A takich przypadków w całym kraju jest więcej – mówi prezes ZMP.

W posiedzeniu uczestniczył prof. Piotr Kowalczak z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, z którym ZMP zawarł umowę, na podstawie której zostanie przygotowana ekspertyza podważająca metody opracowania map. Z ekspertyzy profesora będą mogły korzystać miasta, wnioskujące o zmiany w mapach powodziowych.

Wspólny apel do MEN

Członkowie zarządu ZMP postanowili zwrócić się wspólnie z Unią Metropolii Polskich do Minister Edukacji z prośbą o spotkanie i wzięcie pod uwagę argumentów samorządowców w związku z zapowiedzią przywrócenia obowiązku szkolnego dla dzieci 7-letnich. Samorządowcy proponują przesunięcie o dwa lata obowiązku przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola, a tym samym umożliwienie funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w szkołach na dotychczasowych zasadach. W tym czasie będzie możliwe przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych bez zakłócania normalnego trybu pracy szkół. Niemożność organizacji oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych może spowodować problem z realizacją tzw. ustawy przedszkolnej, która ma na celu zapewnienie miejsca w przedszkolach wszystkim chętnym dzieciom, w tym 3-letnich (od września 2017 r.), dla których może zabraknąć miejsc w przedszkolach. 

Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich, 20 listopada 2015, Śrem

2015-12-08 15:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»