Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Czy kadencje sejmików zostaną skrócone?

Wraz ze zmianą władz w administracji centralnej nie można wykluczyć zmian w funkcjonowaniu administracji samorządowej. Prawo i Sprawiedliwość, które będzie rządzić Polską samodzielnie, zapowiadało podczas kampanii zmiany w podziale administracyjnym kraju oraz złożyło projekt o skróceniu kadencji sejmików wojewódzkich.

 

Przedstawiciele PiS już jesienią ubiegłego roku, tuż po wyborach samorządowych, złożyli projekt ustawy, przewidujący skrócenie kadencji nowo wybranych sejmików województw. W uzasadnieniu projektu argumentowano, że długość kadencji organów samorządu określają ustawy i można za ich pomocą ją zmienić. Dodatkowym argumentem była wysoka liczba głosów nieważnych oddanych podczas wyborów samorządowych.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że było to 17,47 proc. głosów.

Ponadto niepokój wśród samorządowców wzbudza pomysł utworzenia nowych województw.

Zmiany w regionach

Obecnie koalicja PO-PSL rządzi w 15 sejmikach wojewódzkich. Tylko w województwie pomorskim samodzielną większość mandatów ma PO. Teoretycznie w 9 województwach nowa koalicja PiS-PSL mogłaby uzyskać bezpieczną większość, natomiast w kolejnych 5 potrzebny byłby jeszcze jeden koalicjant, by zmienić władzę. Przedstawiciele PSL wykluczają jednak możliwość zmiany koalicjanta.

– Umowy koalicyjne zostały podpisane na 4 lata. Poza incydentalnymi przypadkami przechodzenia radnych nie przewidujemy zmian. Nie ma żadnych sygnałów, by miało dojść do zmiany koalicji w województwach – przekonuje Piotr Zgorzelski z PSL, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, zapewnia, że sejmik koncentruje się na problemach regionu, angażowaniu środków unijnych i racjonalnym gospodarowaniem budżetem, a nie ewentualną zmianą koalicjanta.

W opinii samorządowców od zmiany koalicji w sejmikach jeszcze bardziej niepokojącym pomysłem jest propozycja skrócenia ich kadencji.

– Pomysł ten to zamach na demokrację. Samorządy są fundamentem sprawnego funkcjonowania naszego kraju i nie są wybierane na rok czy dwa. Propozycja skrócenia kadencji, to nic innego jak próba przejęcia władzy w samorządach – mówi Zgorzelski.

Jednak jak tłumaczy Elżbieta Witek, rzeczniczka PiS, projekt został złożony w reakcji na informacje o nieprawidłowościach w jesiennych wyborach samorządowych i partia nie planuje obecnie skracać kadencji sejmików. Przedstawicielka PiS uważa, że wracanie do tego pomysłu przez przedstawicieli PSL jest mało poważne.

Nowe województwa

Jarosław Kaczyński, lider PiS, podczas kampanii wyborczej wypowiadał się też o pomyśle utworzenia dwóch nowych województw na mapie administracyjnej Polski: środkowopomorskiego i warszawskiego. Po wyborach pojawił się także pomysł utworzenia województwa częstochowskiego.

– To są szkodliwe i osłabiające samorządy pomysły. Zaprzeczają idei silnych regionów. Pomysł utworzenia nowych województw niczym się nie broni, nie przeprowadzono analiz ich utworzenia – podkreśla Piotr Zgorzelski.

Silnym argumentem przeciw powstaniu nowych województw jest fakt, że pieniądze unijne do 2020 r. są już podzielone, więc ewentualna reforma wiązałaby się z koniecznością renegocjacji kontraktów wojewódzkich. To natomiast wstrzymałoby dostęp do środków unijnych na dwa lata.

Konsekwencje październikowych wyborów do parlamentu mogą osłabić środowisko samorządowe. Jeżeli dojdzie do zapowiadanych zmian na administracyjnej mapie Polski i zostanie skrócona kadencja sejmików, to zmieni się stosunek sił nie tylko w Parlamencie, ale także w samorządach województwa.

2015-11-16 15:47:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»