Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRiST: Samorządowcy obawiają się, że projekt CEPiK 2 sparaliżuje pracę starostw powiatowych

Sprawa realizacji projektu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2) była jednym z głównych tematów dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od 2013 r. realizuje projekt CEPiK 2, który ma scalić wszystkie systemy i bazy danych dotyczące kierowców i samochodów. Rozwiązanie miałoby wejść w życie od 4 stycznia przyszłego roku, jednak w opinii samorządowców stan przygotowania do sprawnego uruchomienia systemu w podanym terminie jest nierealny.

– Zwracamy się z prośbą do resortu spraw wewnętrznych aby wejście systemu w życie zostało przełożone o 6 miesięcy. Chciałabym podkreślić, że nasz wniosek nie grozi żadnymi konsekwencjami finansowymi, bowiem środki na realizację pochodzą z budżetu państwa, a nie stanowią środków zewnętrznych – mówi Monika Małowiecka, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Przemysław Kuna, podsekretarz stanu w MSW tłumaczy, że resort prowadzi prace nad projektem już od 2013 r. i w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, by ministerstwo nie było przygotowane i nie zdążyło z jego realizacją w wyznaczonym terminie.

– Jeżeli wystąpi jakiś problem, to wtedy będziemy reagować. W tej chwili przesunięcie terminu wejścia w życie projektu traktujemy jako ostateczność – mówi Przemysław Kuna.

Samorządowcy zwracają także uwagę, że w chwili obecnej brakuje procedur awaryjnych, jak urząd powinien działać w momencie wystąpienia problemów oraz brak szkoleń dla urzędników. Ponadto zdaniem samorządowców przykładem pośpiechu i nieprawidłowego wdrażania systemu informatycznego jest System Rejestrów Państwowych.

– Wszyscy wiemy jak wyglądało wdrażanie tego systemu. Obsługa mieszkańców w pewnych przypadkach wydłużyła się z 10 do 50 minut. Nie popełniajmy tych samych błędów przy systemie CEPiK, bowiem jak wystąpią problemy, to wszyscy poniesiemy za nie odpowiedzialność – podkreśla Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i współprzewodniczący komisji wspólnej. (rp)

 

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 28 października 2015, Warszawa

 

 

 


 

2015-10-28 16:59:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

2015-10-30 22:21 arekjal

Czy samorząd terytorialny jest wystarczająco skuteczny? Czy Polsce potrzebna jest dalsza regionalizacja ustroju terytorialnego? Jak funkcjonuje społeczeństwo w naszym kraju? Wypowiedz się! Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie na temat samorządu terytorialnego w Polsce. http://www.ankietka.pl/ankieta/204873/percepcja-spoleczna-samorzadu-terytorialnego-w-polsce.html

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»