Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


JST za zmianami w Krajowym Programie Ochrony Powietrza

Dokument z propozycją zmian ustawowych, pozwalających JST na skuteczniejsze działania na rzecz czystego powietrza, wymaga zdaniem samorządowców doprecyzowania.

Przygotowany przez resort środowiska projekt koncentruje się przede wszystkim na wprowadzeniu niezbędnych zmian prawnych, które pozwolą na realizację działań naprawczych.

Większe kompetencje JST
Działania naprawcze mają zostać określone przez samorządy województw.
– W Programie zaproponowaliśmy, by samorządy miały na przykład możliwość wprowadzenia stref ograniczonej emisji transportowej, kontroli gospodarstw domowych w zakresie rodzaju spalanego paliwa albo wzmocnienia kontroli w zakresie zgodności zainstalowanego systemu ogrzewania z systemem zawartym w projekcie budowlanym – tłumaczy Maciej Grabowski, minister środowiska.
W przypadku podjęcia przez samorządy decyzji o wprowadzeniu tych działań, ocena ich skutków społecznych, finansowych i gospodarczych dokonywana ma być każdorazowo przez samorząd, przy uwzględnieniu rzeczywistych uwarunkowań i akceptacji społecznej do jej wprowadzenia.

Brak konkretów
Samorządy realizują już szereg zadań mających poprawić jakość powietrza, w ramach programów przyjmowanych na szczeblu województwa.
– Istotne jest to, że Krajowy Program Ochrony Powietrza identyfikuje bariery, które były przyczyną braku widocznej poprawy jakości powietrza mimo wielu działań podejmowanych w części gmin. Dostępne obecnie instrumenty i możliwości prawne uniemożliwiają realizację wielu działań, które mogłyby skuteczniej ograniczyć zanieczyszczenie powietrza – mówi Karolina Laszczak, dyrektor Departamentu Środowiska Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jej zdaniem w projekcie brakuje szczegółowych zapisów, jakie zmiany i w jakim czasie powinny zostać wprowadzone. – Oprócz stwierdzenia potrzeby wprowadzenia na poziomie krajowym norm jakościowych dla węgla i norm emisyjnych dla kotłów dopuszczonych do sprzedaży, powinna się w nim znaleźć również propozycja wartości, jakie powinny zostać przyjęte wraz z harmonogramem ich wprowadzania. Konieczne byłoby również wyznaczenie priorytetów, jakimi powinien kierować się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy dofinansowywaniu inwestycji ograniczających emisję zanieczyszczeń powietrza – uważa Karolina Laszczak.

2015-05-26 15:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»