Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Warszawa zakończyła przewodnictwo w Eurocities z agendą miejską na koncie

Po dwóch latach zakończyło się przewodnictwo Warszawy w sieci Eurocities – organizacji zrzeszającej 130 największych miast w Europie. W tym czasie rozpoczęły się prace nad agendą miejską, dzięki której doświadczenie miast ma być wykorzystane do rozwoju Europy.

Członkami utworzonej w 1986 r. organizacji Eurocities mogą zostać samorządy miast, które uznawane są za ważne centra regionalne w wymiarze międzynarodowym i których populacja wynosi co najmniej 250 tys. mieszkańców.

Sukces w Europie

Warszawa jest członkiem Eurocities od 2002 r. Przedstawiciele urzędu miasta uczestniczą w takich działaniach organizacji, dzięki którym można wywierać wpływ na kształtowanie polityki unijnej w stosunku do najważniejszych aspektów rozwoju miast.
– Głównym celem organizacji jest wywieranie wpływu na instytucje europejskie, z Komisją Europejską na czele, by zwracały one uwagę na potrzeby miast, i to w trakcie przewodniczenia nam się udało. O znaczeniu organizacji świadczy to, że w tej chwili nie ma dokumentu związanego z rozwojem regionu, który nie byłby konsultowany z Eurocities. Te dwa lata przewodniczenia to moim zdaniem największy międzynarodowy sukces Warszawy – mówi Piotr Zeydler-Zborowski, główny specjalista w Wydziale Projektów Międzynarodowych UM Warszawa.
Prezydent Warszawy, pełniąc funkcje przewodniczącej, podkreślała specyfikę miast z tzw. nowych krajów członkowskich UE, w tym pozostałych 10 miast polskich zrzeszonych w tej organizacji. Podstawowym problemem są na tym polu wieloletnie zapóźnienia rozwojowe, zwłaszcza w zakresie infrastruktury. Warszawa zaangażowana była również czynnie w popieranie europejskich aspiracji miast z krajów Partnerstwa Wschodniego, współdziałając w przyjęciu do Eurocities miast Ukrainy, Gruzji, Armenii.
Warszawa pełniła też rolę przewodnią w Grupie Zadaniowej ds. Budżetu Unijnego, która ocenia propozycje budżetowe na okres 2014-2020 i wypracowuje stanowisko Eurocities na ten temat, przedstawione następnie na forach decyzyjnych. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, do największych sukcesów można zaliczyć także wywalczenie specjalnej puli pieniędzy bezpośrednio dla miast i specjalnego funduszu na innowacje.

Ważna rola miast

W czasie przewodniczenia organizacji przez Warszawę Komisja Europejska opublikowała komunikat „Miejski wymiar polityki UE – kluczowe elementy agendy miejskiej UE”. Stwierdzono w nim, że większość wyzwań, przed jakimi stoi Europa – gospodarczych, klimatycznych czy ogólnospołecznych – ma charakter miejski i występuje głównie na obszarach zurbanizowanych. W związku z tym rola, jaką odgrywają miasta w procesach rozwoju, powinna przekładać się na ich zaangażowanie w tworzenie i realizację strategii realizowanych przez UE. – Agenda miejska wciąż się tworzy. W skrócie polega na tym, że problematyka miast będzie bardziej priorytetowo traktowana przez komisarzy europejskich. Miasta mogą pomóc Europie w stałym rozwijaniu się. Jesteśmy dumni, że w trakcie naszej kadencji rozpoczęły się prace nad tym ważnym dokumentem – podkreśla Piotr Zeydler.

Cele agendy miejskiej
Jednym z celów agendy miejskiej UE ma być kształtowanie polityki w sposób lepiej odzwierciedlający realia miejskie. Miasta bowiem nieustannie się rozwijają, a dobry proces kształtowania polityki powinien opierać się na głębszym rozumieniu oraz skuteczniejszej wymianie wiedzy i doświadczeń. Obecnie przewodnictwo w organizacji w imieniu Nantes sprawuje mer Johanna Rolland. (rp)

2015-01-28 10:45:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»