Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Rośnie popularność wspólnych zakupów energii

Jak wynika z raportu firmy Audytel częstotliwość wspólnego kupowania energii w ramach grup zakupowych w samorządach znacząco wzrosła.

Pod koniec czerwca firma doradcza Audytel zaprezentowała raport z badania efektywności zakupu energii w JST. Badanie przeprowadzono we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich oraz Związkiem Miast Polskich. Wzięło w nim udział 126 JST. Jednym z najbardziej zauważalnych trendów, jakie zarysowały się w badaniu jest wzrost popularności zakupów grupowych.

Udział w grupie zakupowej opłacalny

Dane przedstawione w raporcie „Efektywność zakupu energii elektrycznej przez jednostki samorządu terytorialnego” pokazują, że uczestnictwo w grupie zakupowej pozwala na realną obniżkę kosztów zakupu energii. – Różnica między zakupami robionymi samodzielnie w ramach grupy kształtuje się na poziomie 18 proc. Samorządy nie mogą sobie dziś pozwolić na marnotrawienie środków, stąd konsolidacja zakupów wydaje się atrakcyjną metodą na poprawienie sytuacji budżetowej – mówi Tomasz Dobkowski, prezes zarządu firmy Audytel.

Samorządy świadome potrzeb
Z raportu wynika, że samorządy są coraz bardziej świadome swoich potrzeb i coraz lepiej potrafią komunikować je swoim dostawcom. Wśród najczęściej wymienianych oczekiwań JST wobec sprzedawców energii znalazły się: pomoc
w dopasowaniu taryf dystrybucyjnych (65 proc.), dostosowanie cen za energię do cen na giełdzie energii (63 proc.), zawieranie w imieniu JST umów na dystrybucję (45 proc.), kompensacja mocy biernej (28 proc.), pomoc w rozliczeniu kosztów energii elektrycznej na podległe jednostki organizacyjne (28 proc.), instalacja liczników (12 proc.).
W opinii Stefana Doroszewskiego z RWE nie ma spośród wymienionych powyżej punktów żadnego, który nie byłby możliwy do zapewnienia zamawiającemu przez firmę sprzedażową. – Oferujemy przeprowadzenie czynności mających na celu obniżenie rachunku za energię. Jesteśmy w stanie doradzić odpowiedni dobór taryfy dystrybucyjnej bądź np. mocy umownej – deklaruje Doroszewski.
Wśród problemów z jakimi spotykają się JST kupując energię w ramach grup zakupowych wymieniają głównie konieczność rozdzielenia umów na dystrybucję i sprzedaż energii (39 proc.), opóźnienia i błędy w fakturowaniu przez wybranego sprzedawcę (25 proc.), trudność w skompletowaniu informacji wymaganych przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych przy zgłoszeniu zmiany sprzedaży energii (16 proc.).
Według Wiesława Kaliny z UM Poznań (trzy razy uczestniczył w grupie zakupowej) niezwykle ważny jest dobór podmiotów do grupy, a także czy lider grupy posiada wiedzę i solidne doświadczenie. – Jeśli grupa zakupowa jest dobrze zorganizowana, ma wiedzę, to wówczas jest silna w stosunku do podmiotu sprzedawcy – mówi Kalina. (rś)


Briefing raportu „Efektywność zakupu energii elektrycznej przez JST”,
25 czerwca 2014, Warszawa

2014-07-28 16:23:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»