Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Aglomeracja Opolska nagrodzona za innowacyjne projekty

Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska zostało uhonorowane za podejście do współpracy ponad granicami administracyjnymi.

Stowarzyszenie zbudowane zostało na porozumieniu między samorządami zawartym w 2012 roku. Podstawą porozumienia była decyzja o współpracy w tych dziedzinach, które są kluczowe dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa mieszkańców. – Kiedy ustalaliśmy kierunki współpracy pojawiły się pierwsze informacje o obszarach funkcjonalnych i związkach ZIT. To zmotywowało samorządy lokalne do intensywniejszej pracy i szybszego zamykania formuły organizacyjnej. Dzięki zrozumieniu i akceptacji nadchodzących zmian w stylu zarządzania rozwojem JST, członkowie Aglomeracji Opolskiej bez trudu wypracowują kompromisy w trudnych sprawach, szybko podejmują decyzje o podejmowanych działaniach, a to skutkuje postępem w przygotowaniu najważniejszych kierunków rozwoju – mówi Krzysztof Początek, dyrektor biura Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska.

Aglomeracja z nagrodą

Stowarzyszenie za swoje podejście do współpracy zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2014 „Razem dla rozwoju”. Celem konkursu było wyłonienie i upowszechnienie najlepszych przykładów współdziałania gmin, powiatów i województw z terenu całego kraju. Miał on także za zadanie wskazać najciekawsze doświadczenia współpracy partnerstw międzysamorządowych i międzysektorowych, mających na celu prowadzenie polityki rozwoju na obszarach funkcjonalnych o znaczeniu lokalnym, subregionalnym
i regionalnym. – Istotą naszego sukcesu jest to, że rozpoczął się inicjatywą wójtów, burmistrzów i prezydenta miasta zanim pojawiły się informacje o związkach ZIT. Genezą jest wspólne przekonanie o możliwości poprawy warunków życia mieszkańców aglomeracji dzięki skoordynowanej współpracy, ponad podziałami administracyjnymi – podkreśla Krzysztof Początek.
Dyrektor biura stowarzyszenia przyznaje, że wyróżnienie jest dla aglomeracji nobilitacją i jednocześnie zachętą do utrzymania kierunku i sposobu pracy. – Oczywiście przyjęliśmy wyróżnienie emocjonalnie, cieszymy się z tego, że nasza praca ma wyróżniający się charakter. Komisja konkursowa wysoko oceniła dotychczasowe działania stowarzyszenia zmierzające do zacieśniania współpracy między samorządami – mówi Krzysztof Początek. (...)

Rekomendacje | Dobra diagnoza to podstawa
Recepta na sukces: Zdefiniowaliśmy w diagnozie nasze największe słabości i dostrzegliśmy niezaprzeczalne atuty. Nie zajmujemy się problemami oddzielnie, nie widzimy rozwiązań jednostkowo. Za każdym razem odnajdujemy wzajemne powiązania działań tak, aby w efekcie uzyskać więcej niż tylko poprawę słabości i wzmocnienie atutów.

Nasze projekty:
  • Sieć szerokopasmowa dla budynków OSP
  • Systemowa opieka w razie podtopień
  • Strefy przemysłowe dla silnie rozwijających się MSP
(rp)

Pełna wersja artykułu w numerze lipcowym.

2014-07-25 11:04:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»