Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Najlepsi dzielą się i wiedzą, i praktyką, czyli SGGW na 1. miejscu w rankingu studiów podyplomowych

Pracownicy administracji samorządowej stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez kształcenie na studiach podyplomowych. Potrafią dzięki temu m.in. skuteczniej pozyskiwać unijne fundusze i sprawniej zarządzać gminą.

Samorządowcy zdając sobie sprawę z faktu, że stale muszą podnosić swoje kompetencje, by coraz sprawniej zarządzać gminą i jej rozwojem z korzyścią dla mieszkańców, decydują się od wielu lat na ukończenie specjalistycznych studiów podyplomowych: od kierunków z zakresu finansów po znajomość systemów informacyjnych i informatycznych. Absolwenci takich studiów zdobywają podstawy teoretyczne oraz praktyczne umiejętności posługiwania się systemami informatycznymi, wspomagającymi procesy decyzyjne w samorządach. Dzięki wprowadzeniu systemów informacyjnych w jednostkach samorządu terytorialnego zwiększa się efektywność ich funkcjonowania. Systemy informatyczne porządkują bowiem przepływ informacji w gminie
i usprawniają pracę urzędów, co pozwala zmniejszyć koszty związane
z tradycyjnym obiegiem dokumentacji.

Pozyskiwanie funduszy unijnych

Samorządowcy zdobyli już pewne doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2007-2014. Warto podkreślić, że to właśnie jednostki samorządu terytorialnego były największymi beneficjentami wsparcia unijnego w ostatniej dekadzie. Nie oznacza to jednak, że nie ma nic do poprawienia w tym zakresie. Dlatego właśnie m.in. Uniwersytet w Białymstoku w ofercie studiów podyplomowych dla samorządowców ma dodatkowe wykłady specjalistyczne z zakresu pozyskiwania funduszy europejskich w administracji, a na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzone są zajęcia Fundusze UE wykorzystywane przez samorządy terytorialne w Polsce.
Zdaniem Andrzeja Bednarza, rektora WSAP w Kielcach samorządowcy powinni stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez studia, choćby dlatego, że wielu z nich, mimo wysokich kwalifikacji i dużej wiedzy urzędniczej w poszczególnych dziedzinach, powinno poszerzać wiedzę dotyczącą funkcjonowania administracji jako całości.
Samorządowcy mogą także liczyć na dofinansowanie studiów z funduszy unijnych. W nowej perspektywie finansowej wszelkie dotacje związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych finansowane będą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W ramach tego obszaru wspierane będzie podnoszenie kompetencji i kwalifikacji kadr instytucji rynku pracy, m.in. poprzez opracowanie programów szkoleń, szkolenia, kursy
i uzupełnienie wykształcenia.

Wspólna oferta uczelni wyższych i MAC
Już po raz szósty samorządowcy mają okazję podnoszenia swoich kwalifikacji także w ramach Akademii Liderów Samorządowych (ALS). W ramach ALS uczelnie wyższe takie jak Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu czy Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu oferują dla zainteresowanych studia na wybranych kierunkach. Akademia Liderów Samorządowych to podyplomowe studia profilowane dla liderów w samorządach, wzorowane na rozwiązaniach przyjętych w UE. Jej uczestnicy poszerzają wiedzę z zakresu stanowienia aktów prawa miejscowego, usług świadczonych przez JST, zarządzania zasobami ludzkimi, budowania wizerunku urzędu, przejrzystości funkcjonowania urzędu i praktyk antykorupcyjnych, zarządzania finansami publicznymi oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznymi. Pierwsza edycja projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem samorządowców. Uczestniczyło w niej 240 samorządowców. Liczba studentów, którzy mogą zgłosić się do ALS jest ograniczona.

Jak przygotowywaliśmy ranking
W rankingu naszego miesięcznika uwzględniliśmy oferty studiów podyplomowych z uczelni państwowych i prywatnych. Do uczelni oferujących studia o ogólnej specjalności administracja samorządowa wysłaliśmy ankiety, które wypełnili organizatorzy studiów. Na podstawie wypełnionych ankiet oceniliśmy zróżnicowanie programu, ofertę zajęć dodatkowych dla studentów i dążenie uczelni do aktualizacji nauczanych treści.
Duże znaczenie miała różnorodność form, w jakich prowadzone były zajęcia (dodatkowe punkty można było otrzymać za zajęcia prowadzone w różnych formach: ćwiczenia, warsztaty, konwersatoria, seminaria i wykłady), a także kadra naukowa uczelni. Dodatkowo punktowaliśmy szkoły, które zatrudniają wykładowców zarówno pochodzących ze środowiska naukowego, jak i praktyków posiadających doświadczenie we współpracy z administracją samorządową i jednostkami nadzorującymi JST. W kryteriach dodatkowych wzięliśmy pod uwagę renomę szkoły ocenioną na podstawie lokaty w Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014” opublikowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.  (rp)

Ranking zamieszczono w czerwcowym numerze miesięcznika.

2014-07-16 11:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»