Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Ryszard Grobelny: Dziś nie da się uniknąć trudnych decyzji

Najważniejszymi tematami tegorocznej edycji targów Gmina w Poznaniu były wyzwania ekologiczne oraz finansowe współczesnych JST, a także dobra komunikacja urzędów z mieszkańcami.

Targi Gmina to nie tylko miejsce prezentacji terenów inwestycyjnych gmin. To także szeroki wachlarz wydarzeń konferencyjnych oraz możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie obecnie szczególnie ważnej dla samorządu – gospodarki odpadami. Targi dla samorządów organizowane są równolegle z Międzynarodowymi Targami Ochrony Środowiska Poleko oraz Międzynarodowymi Targami Techniki Komunalnej Komtechnika.

Współpraca – tak, łączenie – nie
Po raz drugi w czasie targów Gmina odbył się kongres organizowany przez dziennik Rzeczpospolita. Podczas wydarzenia poruszane były kwestie dotyczące nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020, problemu zbywania dworców na rzecz samorządów czy poprawności polszczyzny urzędniczej, na temat której mówił prof. Jerzy Bralczyk. Ważnym wydarzeniem kongresu była konferencja inaugurująca i sesja plenarna pt. Czy należy zmienić kształt polskiej samorządności? W panelu dyskusyjnym wzięli udział Magdalena Młochowska, wiceminister MAC, Adam Ździebło, wiceminister rozwoju regionalnego oraz samorządowcy – Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, i Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Głównym tematem sesji była trudna sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego. Minister Magdalena Młochowska przypomniała o projekcie ustawy samorządowej przygotowywanej przez resort administracji, która w założeniu ma rozwiązać część problemów samorządów. Jakie rozwiązania mają przyczynić się do poprawy warunków świadczenia usług przez samorządy? Magdalena Młochowska wymieniła kilka.

\"\"
fot. Marcin Melanowicz

– Przede wszystkim projekt ustawy zakłada możliwość tworzenia centrów usług wspólnych – kilka jednostek będzie mogło wspólnie organizować obsługę księgowo-finansowo-administracyjną – powiedziała wiceminister. Inne udogodnienia, to m.in. możliwość tworzenia związków powiatowo-gminnych oraz zwiększanie zachęt do łączenia najmniejszych gmin. Propozycję tworzenia centrów usług wspólnych poparł prezydent Świdnicy, który jako przykład do pilotażowego wykorzystania tego pomysłu w praktyce podał 23 samorządy, które tworzą aglomerację wałbrzysko-świdnicką.

Wątpliwości dotyczące łączenia gmin przedstawił Ryszard Grobelny. – Łączenie samorządów – to nie jest tylko kwestia dogadania się burmistrza z wójtem, ale także przekonania mieszkańców, że nieefektywna administracja to marnowanie publicznych pieniędzy, a więc przecież pieniędzy mieszkańców – przekonywał prezydent Poznania.

Finanse kością niezgody
Ważnym aspektem konferencji były kwestie finansowe. To właśnie na ich tle pojawia się najwięcej napięć na linii rząd-samorząd. Z tezą o braku współpracy między tymi szczeblami nie zgodziła się Magdalena Młochowska. – My współpracujemy z samorządem, czego jaskrawym przykładem są nasze spotkania podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To, co się rzeczywiście zmieniło, to sytuacja gospodarcza, która wywarła wpływ na samorządy i na rząd. Przełożyło się to na sytuację, wymuszającą liczenie się z każdą złotówką, zarówno przez władzę centralną, jak i jednostki samorządu terytorialnego.

Na „uniwersalność” problemu zwrócił uwagę Ryszard Grobelny.
– Problem współpracy między rządem i samorządem istnieje odkąd samorząd powstał. W latach 2007-2008 podjęto kilka błędnych decyzji, które teraz przynoszą skutek. W 2011 mieliśmy pierwsze negatywne konsekwencje tych decyzji. Np. problem janosikowego, który teraz jest szczególnie poruszany. Już w 2011 były oznaki, że tak może być. Następny przykład – nie będzie środków na korzystanie z unijnych pieniędzy – wiadomo było o tym już kilka lat temu. Ale niestety metoda jest taka, że dopóki nie dojdziemy do ściany, nie rozwiązujemy problemu – powiedział prezydent i dodał: – Dziś nie da się uniknąć trudnych decyzji. Albo trzeba się zdecydować na zwiększenie obciążeń podatkowych, albo ograniczyć wydatki samorządów, np. poprzez restrukturyzację Karty Nauczyciela – likwidację rocznych urlopów na poratowanie zdrowia.

Nagroda im. Michała Kuleszy
Pod koniec pierwszego dnia kongresu wręczono nagrodę im. Prof. Michała Kuleszy, Fundament Rzeczypospolitej. W pierwszej edycji nagrody statuetkę odebrał prof. Jerzy Regulski. Celem nagrody ma być wyróżnienie osób, które w największym stopniu po 1989 r. przyczyniły się do budowania podwalin Rzeczpospolitej Polskiej.

\"\"
fot. Marcin Melanowicz

Prezentacja wystawców
W tegorocznej edycji targów Gmina wzięło udział 33 jednostek reprezentujących samorząd terytorialny. Wśród wystawców znaleźli się m.in. Urząd Miasta Słupska z prezentacją terenów inwestycyjnych pod działalność usługową czy terenów o funkcji produkcyjno-składowej. Na pytania inwestorów odpowiadał Andrzej Mikulski, burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Gmina Ogrodzieniec podczas targów prezentowała dwa tereny inwestycyjne o ogólnej powierzchni 25 ha, oddalone ok. 3 km od drogi prowadzącej do przejścia granicznego z Czechami. Tereny te przeznaczone są pod działalność przemysłową i badawczo-wdrożeniową oraz rekreacyjną. Podczas targów można było się także zapoznać z ofertą przeznaczoną dla jednostek samorządu terytorialnego. Małgorzata Udała, rzecznik prasowy Nextbike Polska, prezentowała możliwości systemu roweru publicznego, który działa już w pięciu polskich miastach – we Wrocławiu, Trójmieście, Opolu, Poznaniu i Warszawie. Barwne stoisko firmy Braty i Kompany prezentowało ofertę budowy placów zabaw z bardzo trwałego drzewa akacjowego. Maciej Trzebunia przekonywał, że oferta firmy dotyczyć może zarówno pojedynczych obiektów zabawowych, jak i całkowicie wyposażonych parków rozrywki.

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

Podczas targów wręczono Złote Medale Gmina 2013. Laureatami konkursu zostali: organizator e-zamówień In-tend firmy In-tend Ltd z Wielkiej Brytanii oraz latarnie stylowe typ K firmy FPH ArtMetal sp.j. z Łapina. W tym roku, targi nie przyciągnęły dużej liczby zwiedzających, co było widać na korytarzach i przy samych stoiskach. Niezbyt dużo było też samych wystawców. A szkoda, bo jak przekonywali sami przedstawiciele samorządu podczas zeszłorocznej edycji targów Gmina w Poznaniu – nie wystarczy mówić, że się jest, należy się pokazywać.


Gmina. Targi Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych, 8-9 października 2013, Poznań

„Forum Samorządowe” jest partnerem medialnym wydarzenia

2013-10-18 14:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»