Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jacek Nowak: Jaworzno zaoszczędzi dzięki Linuxowi

Urząd Miasta Jaworzna zainstaluje w szkolnych pracowniach komputerowych bezpłatny system operacyjny. Wymiana oprogramowania na bezpłatny Linux w szkołach oznacza dla Jaworzna oszczędność w wysokości ponad 2 mln zł.

Dyrektywy unijne zobowiązują szkoły do modernizacji pracowni informatycznych w szkołach do 2012 roku. W myśl przepisów sale komputerowe powinny zawierać odrębne stanowisko dla każdego ucznia. Zakup dodatkowych komputerów i licencji na oprogramowanie to dla magistratu wydatek rzędu 3,5 mln zł. Tymczasem te same warunki do nauki można zapewnić dużo mniejszym kosztem – instalując bezpłatny system operacyjny.

– Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się zastosować bezpłatny system operacyjny we wszystkich placówkach oświatowych. Choć w skali kraju jest to pewne novum, to w skali Europy czy świata zjawisko to nie jest niczym dziwnym. Wystarczy wymienić takie kraje, jak Brazylia, Hiszpania, Włochy czy Rosja – mówi Jacek Nowak, zastępca prezydenta Jaworzna.

Uczniowie kilkunastu szkół rozpoczną pracę z Linuxem już we wrześniu. Kolejne szkolne pracownie szkolne będą modernizowane w następnym roku szkolnym.

– Jestem przekonany, że taka zmiana przyniesie nam wiele korzyści – nie tylko finansowych. Nie obawiam się też, że z nowym systemem nie poradzą sobie uczniowie. Myślę, że będzie wprost przeciwnie – dzieci bez problemów nauczą się obsługi nowego systemu. Zresztą, jak zapewniają mnie osoby pracujące na Linuxie na co dzień, system ten nie jest trudny w obsłudze – podkreśla Nowak. (abg)

2009-08-16 09:03:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»