Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Ryszard Grobelny: W 2014 zamiast zmian w ustawie o dochodach możemy potrzebować ustawy o oddłużeniu

Stan prac nad zmianami w Karcie Nauczyciela oraz szanse obywatelskiego projektu zmian w ustawie o dochodach JST w Sejmie zdominowały obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich.

\"\"

W dwudniowym spotkaniu wzięło udział ponad 200 prezydentów, burmistrzów oraz zaproszonych gości.

Propozycje zmian w Karcie Nauczyciela

Przemysław Krzyżanowski, nowy wiceminister edukacji narodowej przedstawił propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Zapewnił, że swoje 17-letnie doświadczenie w pracy samorządowej, miedzy innymi na stanowisku dyrektora Wydziału Edukacji UM Koszalin oraz w Komisji Edukacji ZMP wykorzysta w pracy ministerialnej. Samorządowcy z zadowoleniem przyjęli informację, że osoba znająca z doświadczenia problemy środowiska samorządowego z Kartą Nauczyciela zajmie się jej reformą, jednak przedstawione propozycje ocenili jako zbyt zachowawcze i skrytykowali fakt, że MEN nie przystąpił jednocześnie do prac nad zmianami w ustawie o systemie oświaty.

Przedstawione przez wiceministra zmiany dotyczą między innymi urlopu dla poratowania zdrowia. Urlop taki miałby być przyznawany po 20 latach, a nie jak teraz po 7 oraz łączny czas takiego urlopu miałby wynosić do 1 roku, a nie 3. – Ważne, że po wprowadzeniu zmian to lekarz medycyny pracy będzie decydować o przyznaniu urlopu dla poratowania zdrowia. Myślę, że ta propozycja wychodzi naprzeciw potrzeb samorządów – mówi Przemysław Krzyżanowski.
Zaproponowane zmiany dotyczą także rozliczania wynagrodzeń nauczycieli oraz urlopu wypoczynkowego. Ministerstwo zamierza doprecyzować przepis dotyczący urlopu wypoczynkowego tak, by wynosił on 47 dni roboczych. Ministerstwo zamierza ponadto stopniowo odchodzić od takich dodatków socjalnych, jak prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy.

Zdaniem zgromadzonych samorządowców zmiany są niewystarczające i nie rozwiążą problemów z Kartą Nauczyciela. – Rozwiązanie sprawy jest proste. Ten kto ustala wysokość wynagrodzeń powinien je wypłacać. Polscy samorządowcy oczekują, że będą mogli zarządzać bazą szkolną, a wynagrodzeniami dla nauczycieli będzie zajmować się rząd. Takich zmian oczekujemy – podkreślił Marek Miros, burmistrz Gołdapi.

Samorządowcy zaapelowali także do przedstawiciela MEN o odwagę przy podejmowaniu decyzji. Delegaci ZMP zareagowali aplauzem na propozycję Józefa Kurka, burmistrza Mszczonowa o odwołaniu Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej. – Tyle razy próbowaliśmy namawiać ministerstwo do odważnych decyzji. Proponuję, by powołać ministra, który będzie miał odwagę zrobić porządek – apeluje burmistrz Mszczonowa.

Przedstawiciel MEN przyjął wszystkie uwagi zgłoszone przez samorządowców i obiecał, że żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Kwota 8 mld zł może być zaniżona
Informację o aktualnym stanie prac nad obywatelskim projektem zmian w ustawie o dochodach JST w Sejmie przedstawił Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP. – Po pierwszym czytaniu w Sejmie utworzono podkomisję sejmową, która zajmie się projektem zmian w ustawie o dochodach JST. Ustaliliśmy, że rozmowy podejmiemy dopiero po ostatecznym ustaleniu budżetu państwa. Budżet został ustalony, więc w ciągu 2 tygodni zbierze się podkomisja. W tej chwili przesyłamy posłom materiały, które poświadczają, że rzetelnie policzyliśmy kwotę 8 mld zł, której się domagamy. Podkreślamy, że kwota ta może być zaniżona – mówi Andrzej Porawski.

Dyrektor biura ZMP zapowiedział zorganizowanie w najbliższych tygodniach szeregu debat regionalnych, podczas których lokalni samorządowcy będą na konkretnych przykładach, liczbach i kwotach przedstawiać parlamentarzystom ubytki, jakie ponoszą w swoich budżetach samorządy na skutek zmian w prawie wprowadzonych w minionych latach przez parlament i rząd.

– Proponujemy zorganizowanie w miastach wojewódzkich cyklu debat z posłami i senatorami. Wziąłby w nich udział prezydent miasta – gospodarza oraz do dwóch wójtów, burmistrzów i starostów. Jeżeli prezydent i tych dwóch przedstawicieli różnych szczebli samorządu terytorialnego powiedzą parlamentarzystom o tym, ile przez decyzje podejmowane w Sejmie stracili pieniędzy, to zainteresują ich tematem – przekonywał dyrektor biura ZMP.

Zdaniem Andrzeja Porawskiego pracy jest na dwa lata, w połowie 2014 roku jest szansa na wprowadzenie zmian w ustawie o dochodach JST. Jednak zdaniem Ryszarda Grobelnego, prezesa ZMP na zmiany w 2014 roku może być już za późno.

– W 2014 roku zamiast zmian w ustawie o dochodach JST możemy potrzebować ustawy o oddłużeniu miast, jak to miało już miejsce w latach 30. XX wieku – ostrzegł Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich.

Priorytety na 2013 rok
Podczas zgromadzenia delegaci zadecydowali o tym, że wśród priorytetów działania ZMP na 2013 rok znajdzie się kwestia konsolidacji środowiska samorządowego. O takiej potrzebie przekonywał Andrzej Porawski, według którego dobrymi przykładami wspólnego działania ponad podziałami jest organizacja Kongresu Oświaty w 2012 roku, podczas którego ustalono jedno stanowisko wszystkich samorządów w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela i zmian w systemie oświaty oraz akcja „Stawka większa niż 8 mld”.

– Bardzo proszę byśmy pamiętali, by konsolidować nasze środowisko, także poprzez zgromadzenia takie jak to, ale także podczas Kongresu ZMP w Krakowie, czy podczas Kongresu Regionów w Świdnicy – mówi Andrzej Porawski.
Rafał Przeździecki

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"



Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, 28 lutego – 1 marca 2013, Kołobrzeg

Więcej czytaj w "Forum Samorządowym"

2013-03-08 14:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»