Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Potrzebne zmiany w regulaminie komisji

Samorządowcy apelują o pozostawienie minimum jednej placówki pocztowej w każdej gminie oraz proponują zmiany w regulaminie KWRiST.

Podczas lutowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przed rozpoczęciem obrad, omówiono sprawy nie uzgodnione na poprzednich spotkaniach strony rządowej i samorządowej. Mariusz Poznański, współprzewodniczący KWRiST poinformował, że samorządowcy wydali pozytywną opinię w sprawie projektu ustawy o utworzeniu wojewódzkich centrów usług wspólnych, których utworzenie zaproponowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Samorządowcy zgodzili się na utworzenie takich centrów jednak na poziomie powiatowym. Zgodzono się także przyjąć przesłany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Samorządowcy zgodzili się na to, by straż miejska mogła stosować siatki obezwładniające wobec agresywnych zwierząt.

Nie zgodzono się jednak zaopiniować pozytywnie dwóch projektów przesłanych przez Ministerstwo Zdrowia, w obu przypadkach zadecydowano o ustaleniu ostatecznej wersji projektów na Zespole Do Spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Strona samorządowa zgodziła się wydać pozytywną opinię w sprawie projektu rozporządzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego, ale pod warunkiem, że w każdej gminie pozostanie przynajmniej jedna placówka pocztowa.
Michał Boni, współprzewodniczący KWRiST zaakceptował warunek przedstawiony przez stronę samorządową, zaznaczył jednak, że nieuzasadnione jest trzymanie kilku urzędów pocztowych w jednej gminie w sytuacji, gdy coraz powszechniejsze staje się korzystanie z internetu.
– Widzimy potrzebę szukania oszczędności i zdajemy sobie sprawę, że nie obejdzie się bez protestów pewnych środowisk, ale mając zapewnienie pana ministra, że w każdej gminie pozostanie przynajmniej jedna placówka pocztowa, zgadzamy się zaopiniować projekt pozytywnie – mówi Mariusz Poznański.

W sprawach różnych nie wydano opinii w sprawie rozporządzenia przesłanego przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, ponieważ dokument został przesłany stronie samorządowej zbyt późno.
– Zaczynamy mieć poważne problemy z procedowaniem projektów, ponieważ zbyt późno wpływają do nas opinie z ministerstw. Jeżeli strona rządowa przedstawia projekty po spotkaniu zespołu, to nie mają one opinii strony samorządowej. Mieliśmy już kilka takich przypadków dlatego proponuję wprowadzenie zmian w regulaminie KWRiST. Nie możemy się szachować nawzajem – mówi Mariusz Poznański.
Mariusz Poznański zaproponował by opinie strony rządowej lub samorządowej wpływały na co najmniej 15 dni przed kolejnym posiedzeniem Komisji Wspólnej. Każdy dokument, który wpłynie później, będzie automatycznie przenoszony na następne posiedzenie. Ustalono wraz z Michałem Bonim, że propozycje zmian w regulaminie zostaną spisane i przedstawione do akceptacji. (rp)


Projekty ustaw opiniowane podczas posiedzenie KWRiST


Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 27 lutego 2013, Warszawa

2013-02-28 15:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»