Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Marek Wójcik: Musimy opracować standardy planowania przestrzeni

Dzielnice - sypialnie, brak miejsca do aktywnego odpoczynku, za mało dróg i placów zabaw dla dzieci. Jakość planowania przestrzeni w polskich miastach jest bardzo słaba. Jak ją poprawić?

Sam problem nie jest oczywiście nowy, a zaszłości sięgają czasów PRL.
– W Polsce psuto przestrzeń publiczną umyślnie, niszcząc nieraz kilkusetletnie tradycje – przypomina Marek Wójcik, jeden z autorów ustawy o polityce miejskiej, która ma zaradzić negatywnym tendencjom.
Po odzyskaniu niepodległości problem planowania przestrzeni miejskiej nie był zauważany przez decydentów. Od kilku lat coraz częściej mówi się jednak o jakości przestrzeni miejskiej, o konieczności dbania o nią i odpowiedniego planowania.
Wprowadzenie standardów urbanistycznych przewidziane jest w Ustawie o polityce miejskiej i współpracy jst w tym zakresie. (Rozdział 8 art. 49)


Jak informował Marek Wójcik, rząd chce w końcu skończyć z nonszalanckim traktowaniem przestrzeni miejskiej. Pomóc ma ustawa i odpowiednie rozporządzenia, które mają określić standardy dla dokumentów planistycznych. Regulacje takie ustanawiałyby minimalny procent terenów zielonych i rekreacyjnych w mieście. Wprowadzałyby warunki normatywne i parametry wykorzystania terenów miejskich, w tym minimalną oraz dopuszczalną intensywność zabudowy i minimalną powierzchnię terenów ekologicznie czynnych na mieszkańca, a także wymogi w zakresie dostępności usług i urządzeń publicznych.
(ag)

Skomentuj

2009-08-09 21:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»