Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Szerokopasmowy internet w Polsce wschodniej opóźniony

Jeżeli do 2015 roku nie zostaną rozliczone projekty związane z budową sieci szerokopasmowego internetu w Polsce wschodniej, Unia Europejska może zażądać zwrotu 1 mld zł dofinansowania.

\"\"

Podczas konferencji „Sieci szerokopasmowe. Od inwestycji szerokopasmowych do skoku cywilizacyjnego. Jak wspólnie osiągnąć sukces?” eksperci ostrzegali, że budowa sieci szerokopasmowego internetu jest poważnie opóźniona.

– Mamy 2013 rok, a część województw nie ma wybudowanego ani kilometra sieci szerokopasmowej, a w niektórych regionach wybudowanych jest kilkaset kilometrów. Bardzo trudno będzie zrealizować inwestycję na czas – mówi Piotr Marciniak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Krajowej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Zdaniem Aleksandra Biernackiego, wiceprezesa zarządu Exatel wpływ na opóźnienia ma między innymi brak zdigitalizowanej bazy map. W tej chwili wykonawcy dysponują mapami przygotowanymi przed wieloma latami, a na dodatek są one umieszczone w wielu miejscach. Ponadto pewne utrudnienia stwarza także program Natura 2000, który blokuje budowę niezbędnej infrastruktury.

– Problem tkwi w tym, że co najmniej dwa lata za późno zajęliśmy się rozwiązaniem problemów związanych budową sieci szerokopasmowego internetu. Ponadto problemem są spory z osobami prywatnymi. Chcemy wejść ze światłowodem i tracimy dużo czasu na negocjacje z właścicielem – mówi Dariusz Kowalczyk-Tomerski, prezes zarządu TP Teltech. 

\"\"

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że jeżeli inwestycje mają zostać ukończone na czas, to potrzeba systemowych rozwiązań, które poprawią współpracę między operatorami sieci, a przedstawicielami administracji publicznej. Na przykład, by urzędnicy byli zobligowani do konsultowania z wykonawcami budowy sieci szerokopasmowej. Ważne jest także wykorzystywanie już istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej, którą można wykorzystać przy budowie sieci szerokopasmowej.

– Potraktujmy okres najbliższych dwóch lat jako alert, jeżeli chcemy w terminie zakończyć inwestycje – zaapelował Krzysztof Witoń, Pełnomocnik Zarządu TP ds. Rozwoju Sieci Szerokopasmowej, Orange Polska. (rp)

Konferencja „Sieci szerokopasmowe. Od inwestycji szerokopasmowych do skoku cywilizacyjnego. Jak wspólnie osiągnąć sukces?”, 14 lutego 2013, Warszawa

Forum Samorządowe było patronem medialnym konferencji

2013-02-17 20:13:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»