Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Dorota Bąk: Sekretarz z ustaowymi kompetencjami

Stanowczo jestem za tym, aby kompetencje sekretarza były jednoznacznie określone ustawowo. Nie oznacza to jednak, że musi to być katalog zamknięty - przekonuje sekretarz miasta Czeladź.

Dotyczy to w szczególności małych gmin, gdzie z racji szczupłości administracji istnieje konieczność rozszerzania kompetencji pracowników samorządowych. Ustawa powinna określić pewne minimum kompetencji dotyczące spraw podstawowych w zakresie administracji publicznej i organizacji urzędów gmin. Winna też określać wymagania w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego oraz zasady zatrudniania, co w zasadzie już zostało określone, jak również szczególną ochronę stosunku pracy oraz proces jego rozwiązywania.

Od sekretarzy winno się też wymagać szczególnie głębokiej wiedzy, może nawet w jakiś sposób certyfikowanej i okresowo weryfikowanej. Wszystko po to, by zapewnić wysoką jakość wydawanych decyzji oraz proobywatelskie nastawienie administracji. Sekretarz powinien stać na straży wysokich kwalifikacji pracowników samorządowych. Winien on też być gwarantem stabilności struktur, wobec kadencyjności władz samorządowych. Stąd konieczność gwarancji zatrudnienia, ale i wysokie wymagania stawiane tej grupie zawodowej. Skarbnicy i sekretarze nie koniecznie powinni błyszczeć w świetle reflektorów, ale pozostając w cieniu zapewniać stabilność, wysoki standard i profesjonalizm struktur samorządowych. Dynamizm powinien być immanentną cechą wójta i rad gmin. To do nich należy kształtowanie polityki i strategii rozwojowych. Codzienność, to domena samorządowego aparatu biurokratycznego.

Oczywiście, stabilność pracy sekretarzy nie zawsze może iść w parze z oczekiwaniami wójta, burmistrza czy prezydenta. Mogą pojawiać się konflikty. Sama jestem sekretarzem już czwartą kadencję i wiem z własnego doświadczenia, że z każdym z trzech dotychczasowych moich przełożonych pracowało się inaczej. Każdy z nich inaczej wyobrażał sobie rolę sekretarza w strukturze Urzędu Miasta. Dlatego zdaję sobie doskonale sprawę z trudności, jakie mogą się pojawiać we współpracy przy gruntowych zmianach w strukturach władzy. Niemniej jednak, to sekretarz powinien zapewniać stabilność w administracji. Warunkiem sprawowania tego stanowiska winny być: głęboka i stale podnoszona wiedza, komunikatywność oraz zdolności organizacyjne.
Dorota Bąk
Sekretarz Miasta Czeladź

2013-01-05 17:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»