Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Na granicy polsko-niemieckiej grozi nam konflikt

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego powrócił temat sposobu wybierania przez samorządy firm, które zajmą się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów na terenie gminy.

\"\"Komentuj na Facebooku!



Ministerstwo Ochrony Środowiska po raz kolejny nie przedstawiło na piśmie stanowiska Komisji Europejskiej stanowiącego, że gminy w Polsce nie mogą zlecać odbioru odpadów komunalnych własnym zakładom budżetowym, bez konieczności przeprowadzenia przetargu.

\"\"

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego powrócił temat sposobu wybierania przez samorządy firm, które zajmą się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów na terenie gminy. Mariusz Poznański, współprzewodniczący KWRiST podkreślił, że prawie 800 gmin w Polsce nie wie, jak procedować w sprawie odbioru odpadów, czy dalej zlecać to firmom już się tym zajmującym, czy wybierać nowe firmy w formie przetargów.

Zdaniem strony samorządowej w nowym systemie gospodarowania odpadami, który zacznie obowiązywać od nowego roku, powinna być możliwość zlecania odbioru odpadów komunalnych przez własne zakłady budżetowe, bez konieczności przeprowadzania przetargu, tak jak jest na przykład w Niemczech.

– Grozi nam sytuacja, że my będziemy zmuszeni do przeprowadzania przetargów i do gmin granicznych przyjadą niemieckie firmy, które te przetargi wygrają. Natomiast nasze firmy nie będą mogły tego zrobić, ponieważ w Niemczech są inne procedury. W związku z tym na granicy polsko-niemieckiej budzi się poważny konflikt – ostrzega Mariusz Poznański.

Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP zwrócił uwagę, że samorządowcom nigdy nie został przedstawiony dokument KE zakazujący polskim samorządom odbiór odpadów w formie samorządowego zakładu budżetowego.

– Minister Woźniak podczas spotkań ze stroną samorządową przekazywał ustnie stanowisko Komisji Europejskiej, teraz żądamy, by te stanowisko zostało przedstawione na piśmie – mówi Andrzej Porawski.

Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska zapowiedział, że pismo zostanie przedstawione podczas kolejnego posiedzenia KWRiST, czyli 30 stycznia 2013 roku, co spotkało się to z niezadowoleniem strony samorządowej. Michał Boni, współprzewodniczący komisji zobligował przedstawiciela resortu środowiska do przedstawienia żądanych dokumentów na początku stycznia, tak by można było dalej procedować jeszcze przed kolejnym posiedzeniem KWRiST.

Mariusz Poznański, korzystając z okazji, że dzisiejsze obrady KWRiST były ostatnimi przed świętami i w tym roku, życzył wszystkim zgromadzonym radosnych i spokojnych świąt w rodzinnym gronie, a w nowym roku życzył stronie samorządowej i rządowej większego zrozumienia i zachowania między stronami równowagi w działaniach, tak by żadna ze stron nie przerzucała na drugą odpowiedzialności, by wspólnie budowały takie struktury i ustalały takie źródła finansowania, które byłyby korzystne dla wszystkich mieszkańców Polski. (rp)


Projekty opiniowane podczas grudniowego posiedzenia KWRiST



\"\"

\"\"

\"\"

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 19 grudnia 2012, Warszawa

2012-12-19 15:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»