Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Jest szansa na zmiany w systemie pomocy społecznej

Głównym tematem dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, była debata na temat pomocy społecznej.

\"\"

Propozycję zmian w systemie pomocy społecznej przedstawiła Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wśród zaproponowanych zmian znalazło się miedzy innymi określenie nowego modelu gminnego systemu pomocy społecznej, otwarcie na sektor prywatny oraz zmiany w zakresie funkcjonowania i finansowania domów pomocy społecznej.

– Sądzę, że przygotowane przez ministerstwo założenia są bardzo dobrym materiałem do dyskusji, jeśli je połączymy ze standardami świadczenia pomocy społecznej, to będziemy mieli szansę na przygotowanie dobrych zmian w systemie – powiedziała Ewa Kamińska, zastępca prezydenta Gdańska.

Wszyscy samorządowcy zgodzili się, że prezentacja była najlepszą z dotychczasowych przedstawionych podczas obrad KWRiST. Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich przyznał, że ujednolicenie systemu finansowania pobytu pensjonariuszy, którzy znaleźli się w domu pomocy społecznej przed i po 2004 roku jest bardzo dobrym pomysłem. Marek Wójcik wyraził nadzieję, że resort finansów przychyli się do propozycji, by domy pomocy społecznej mogły pozyskiwać środki finansowe z zewnątrz, według niego rozwiązałoby to wiele problemów finansowych związanych z domami opieki społecznej.

Strona samorządowa pozytywnie zaopiniowała także projekt Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednak jak podkreślił Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich strona samorządowa nie zmieniła zdania na temat ustawy o pieczy zastępczej i wyjątkowo zgodziła się zaopiniować pozytywnie ten projekt.

– Przypominamy, że nadal nie mamy środków na realizowanie zadań jakie nakłada na nas ta ustawa i w związku z tym wszystkie poprzednie akty wykonawcze do tej ustawy konsekwentnie opiniowaliśmy negatywnie. Tym razem zrobiliśmy wyjątek, ponieważ to rozporządzenie umożliwi nam wykazanie, że nakładane są na nas zadania, na których realizację nie mamy środków – mówi Andrzej Porawski.

Dzisiejsze obrady były ostatnimi, którym współprzewodniczył ze strony samorządowej Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Październikowym obradom KWRiST będzie współprzwodniczyć Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. (rp)


Projekty opiniowane na wrześniowym posiedzeniu KWRiST


Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 26 września 2012, Warszawa

2012-09-26 17:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»