Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Oświata – ostatni dzwonek na zmiany

Samorządy narzekają na brak środków, nauczyciele walczą o zachowanie przywilejów pracowniczych, a MEN niespodziewanie ogłasza, że pod koniec roku przedstawi własny projekt zmian w Karcie Nauczyciela.

We wrześniowym numerze „Forum Samorządowego” tematem numer 1 jest oświata. Samorządy domagają się zmian w finansowaniu zadań oświatowych. Gminy nie mogą dopiąć budżetów, bo subwencja jest za niska. Dlaczego wydatki na szkołę sukcesywnie rosną, mimo że zmniejszyła się liczba uczniów w szkołach? – Wzrosły zarobki nauczycieli, a do tego musimy płacić dodatek uzupełniający za miniony rok, wyrównujący pensje do średniej – tłumaczy Mariusz Poznański, przewodniczący ZGW RP. ZNP twardo broni swoich pracowników, jednak ma świadomość, że pewne zmiany są nieuchronne. – Niektóre postulaty warte są tego, by je omówić, jednak dziś tłem tych żądań są jedynie przesłanki ekonomiczne – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Do tej pory słabo słyszalny był głos MEN, jednak na początku września resort oznajmił, że do końca roku zaprezentuje projekt zmian w Karcie Nauczyciela.

\"\"– Z pewnością wyzwaniem będzie uzyskanie – satysfakcjonującego dla wszystkich stron debaty – kompromisu w sprawie zmian w ustawie Karta Nauczyciela – zauważa minister edukacji Krystyna Szumilas.



We wrześniu nie zapominamy o ogólnopolskiej akcji „Stawka większa niż 8 miliardów”. Publikujemy szczegółowe wyliczenia – ile mogłyby zyskać samorządy poszczególnych województw, gdyby udało się przeforsować obywatelski projekt ustawy o dochodach JST. Ponad 1,5 mld zł odzyskałyby samorządy województwa mazowieckiego. Ale nie jest to łatwa do zrealizowania inicjatywa. – Pomysł jest doskonały, a te pieniądze nam się należą, ale wątpię, by udało się szybko zrealizować tę inicjatywę – przyznaje Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego. – Jeśli ktokolwiek powie ministrowi finansów, że ma zwiększyć deficyt budżetowy o 8 mld zł, usłyszy odpowiedź, że to nierealne – dodaje. A poseł Waldy Dzikowski wprost mówi: W budżecie nie ma ośmiu miliardów (wywiad z wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w tym numerze).

Miesiąc w samorządzie komentuje Mirosław Lech, wójt gminy Korycin

Plan numeru

2012-09-17 15:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»