Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Zmiany w Karcie Nauczyciela są niezbędne

Korporacje samorządowe pracują nad projektem zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty. Wersja robocza projektu i ankieta, dzięki której można zgłosić swoje uwagi - do pobrania.

Do pobrania:

Projekt zmian ustawowych

Ankieta





projekt samorządowy, wersja robocza 01.09.2012


Ustawa o zmianie ustawy Karta nauczyciela, ustawy o systemie oświaty i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego


Art. 1. W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela wprowadza się następujące zmiany:

W art. 1 w ust. 1:

a) przecinek przed słowem „wychowawcy” zastępuje się spójnikiem „i”, po czym skreśla się słowa: „i inni pracownicy pedagogiczni“;

b) skreśla się punkty 3 i 4.

W art. 1 w ust. 2 skreśla się punkty 1, 4 i 5.
W art. 3 w pkt. 1 przecinek przed słowem „wychowawców” zastępuje się spójnikiem „i”, po czym skreśla się słowa: „i innych pracowników pedagogicznych“.
W art. 6a w ust. 6 słowa „w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny” zastępuje się słowami: „informując o jej wyniku organ sprawujący nadzór pedagogiczny”.
Skreśla się art. 7.
W art. 9g:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Komisję kwalifikacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego powołuje organ prowadzący szkołę. W skład komisji wchodzą:

1) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący;

2) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny;

3) dyrektor szkoły, z wyjątkiem przypadku, gdy o awans ubiega się dyrektor;

4) trzej eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.“

b) w ust. 4 słowa „o których mowa w ust. 1-3” zastępuje się słowami, „o której mowa w ust. 1”;

c) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. Na wniosek nauczyciela w pracach komisji, o których mowa w ust. 1-3, może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel wskazanego we wniosku związku zawodowego.“

W art. 10:

a) w ust. 1 skreśla się słowa „lub mianowania”;

b) w ust. 4 słowa: „nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7“, zastępuje się słowem: „określony“;

c) ust. 5 otrzymuje brzmienie: „5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na czas nieokreślony.“

d) skreśla się ust. 5a i 5b oraz ustępy od 8 do 11;

W art. 11 skreśla się słowa: „odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania“.
W art. 12 skreśla się ust. 1.

10. Skreśla się art. 13, 14 i 15.

Uwaga: wymagane są odpowiednie zmiany w następnych artykułach, w tym zmiany proponowane przez OSKKO, które dotyczą czasu trwania stopni awansu zawodowego.

11. W art. 20:

a) w ust. 1 w pkt. 2 skreśla się słowa: „lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny“;

b) skreśla się ustępy 5c, 6, 7 i 8.

12. W art. 23 w ust. 1 pkt. 2 skreśla się słowa: „lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia“;

13. Skreśla się art. 30a i 30b.

14. W art. 31 słowa „organ prowadzący” zastępuje się słowami „minister właś-ciwy do spraw oświaty i wychowania”.

15. Skreśla się art. 32.

16. W art. 39 skreśla się ust. 3.

17. W art. 42:

a) w ust. 1 słowa „nie może przekraczać 40 godzin na tydzień” zastępuje się słowami: „wynosi 40 godzin na tydzień”;

b) po ust. 2b dodaje się ust. 2c w brzmieniu:

„2c. Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa sposób ewidencjono-wania i rozliczania czasu pracy nauczyciela, o którym mowa w ust. 1.”

c) tabela w ust. 3 otrzymuje brzmienie:

d) skreśla się ust. 3a;

e) ust. 4a otrzymuje brzmienie:

„4a. Zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze mogą być realizowane, z zastrzeżeniem ust. 2a, w wymiarze od 21 do 27 godzin - przez nauczycieli, o których mowa w ust. 3 w tabeli w rubryce: stanowisko - typ (rodzaj) szkoły, w lp. 2.“;

f) skreśla się ust. 5;

g) ust. 7 i 7a otrzymują brzmienie:

„7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa:

1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli;

2) zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3;

3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół nie-wymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczy-cieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.

7a. Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela:

1) o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w okresach organizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego (trymestrach, semestrach itp.), określonych w regulaminie szkoły, odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć;

2) o których mowa w ust. 2 pkt 2, w tym realizowane w wymiarze określonym w ust. 2 pkt 2 odpowiednio w lit. a i b, są rejestrowane i rozliczane w okresach organizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego (trymestrach, semestrach itp.), określonych w regulaminie szkoły, w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.“

18. Skreśla się art. 54, 56, 58, 60 i 61.

19. W art. 64 w ust. 1 słowa: „w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania“ zastępuje się słowami: „w wymiarze 40 dni roboczych, zasadniczo podczas tych ferii“.

20. W art. 7a ust. 1 przed słowami „1 %” dodaje się słowo „do”.

21. W art. 73:

a) w ust. 1 po słowach: „w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku” dodaje się słowo: „szkolnego”;

b) w ust. 1 na końcu zdania skreśla się słowa: „w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54“, po czym po kropce dodaje się zdanie w brzmieniu: „Płatnikiem wynagrodzenia i innych świadczeń należnych nauczycielowi w tym okresie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.“;

c) ust. 10 otrzymuje brzmienie:

„10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka komisja lekarska właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela oddziału ZUS. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do właściwego sądu rejonowego, wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, w trybie określonym w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 11.“;

d) w ust. 11 słowa „oświaty i wychowania” zastępuje się słowem: „pracy”.



Art. 2. W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty wprowadza się następujące zmiany:

W art.5 ust.5g skreśla się słowa: „liczącą nie więcej niż 70 uczniów”, a słowa „uzyskaniu pozytywnej” zastępuje się słowem „zasięgnięciu”;
W art.5a ust.3 kropkę zastępuje się średnikiem, po którym dodaje się słowa: „przepis art.7 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym stosuje się odpowiednio.”

W art.5c:

a) w ust.1 skreśla się słowa: „art.6 ust.1 pkt 2 i ust.2”;

b) w ust.2 po słowach: „art.5 ust.7” dodaje się słowa: „art.6 ust.1 pkt 2 i ust.2”;

W art. 17:

wariant I:

a) w ust. 3 skreśla się słowa: „w obwodzie której dziecko mieszka,”

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Rada gminy, z uwzględnieniem ust.1 i 2, ustala plan sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę, z uwzględnieniem szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez inne organy prowadzące, tak, aby umożliwić dzieciom zamieszkującym lub przebywającym na terenie gminy realizację obowiązku szkolnego. Uchwała rady gminy podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.“

wariant II:

dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. W sytuacji uzasadnionej uwarunkowaniami demograficznymi i kryterium efektywności sieci rada gminy może łączyć obwody dwóch lub więcej szkół.”

W art. 36a ust. 6 i 7 otrzymują brzmienie:

„6. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:

1) czterech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę;

2) po jednym przedstawicielu:

a) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

b) rady pedagogicznej,

c) rady rodziców,

d) zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy

- z zastrzeżeniem ust. 7.

7. Łączna liczba przedstawicieli organu prowadzącego nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 2.“

W art. 58 skreśla się ust. 2 i 2a. (tylko dla wariantu I z art. 17)

W art. 62:

a) w ust.1 skreśla się słowa „różnych typów”;

b) w ust. 5b słowo „pozytywnej” zastępuje się słowem „zasięgnięcia”.

Po art. 62 dodaje się art. 62a w brzmieniu:

„Art. 62a. 1. Organ prowadzący, który utworzył zespół szkół lub placówek pub-licznych tego samego typu, może z końcem roku szkolnego – w sytuacji uzasadnionej uwarunkowaniami demograficznymi i kryterium efektywności – dokonać ich połączenia w jedną szkołę lub placówkę bez przeprowadzenia procesu likwidacji, o którym mowa w art. 59.

2. Połączenie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

3. Dokumentację ulegających połączeniu szkół lub placówek publicznych przeka-zuje się organowi prowadzącemu szkołę, który przekazuje ją dyrektorowi szkoły lub placówki powstałej z połączenia, po jego powołaniu.

4. Połączenie, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne z likwidacją dotych-czasowych form organizacyjno-prawnych łączonych szkół lub placówek, w ro-zumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych.

5. Powołanie dyrektora szkoły powstającej w wyniku połączenia, o którym mowa w ust. 1, odbywa się w sposób określony w art. 36a ust. 9.”

W art. 80:

a) po ust. 2d dodaje się ust. 2e w brzmieniu:

„2e. Wydatki bieżące, stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla publicz-nych przedszkoli i publicznych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne inne niż JST lub osoby fizyczne, pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach, stanowiących dochody budżetu gminy.”

b) dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

„8. W przypadku szkół i placówek dla dorosłych podstawą ustalania dotacji jest udokumentowana liczba osób faktycznie uczestniczących w zajęciach”.

8. W art. 90:

a) po ust. 2e dodaje się ust. 2f w brzmieniu:

„2e. Wydatki bieżące, stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla nie-publicznych przedszkoli i niepublicznych form wychowania przedszkolnego, pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach, stanowiących dochody budżetu gminy.”

b) dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

„8. W przypadku szkół i placówek dla dorosłych podstawą ustalania dotacji jest udokumentowana liczba osób faktycznie uczestniczących w zajęciach”.



Art. 3. W ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadza się następujące zmiany:

W art.27 dotychczasową treść oznacza się jako ust.1 i dodaje się ust.2 w brzmieniu:

„2. Przy ustaleniu wielkości, o której mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę określone w odrębnych przepisach standardy wykonywania zadań oświatowych, w tym: wielkość oddziału szkolnego, ramowe plany nauczania oraz standardy zatrudnienia i płac nauczycieli.”

2. art.28 ust.1 kropkę zastępuje się średnikiem, po którym dodaje się słowa:

„przepis art.7 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stosuje się odpowiednio.”

2012-09-10 15:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»