Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Czesław Tomalik: Finansowo chcą zmusić gminy do wspierania rodzin dysfunkcyjnych?

Zachęcam wszystkie gminy do wypowiedzenia się w sprawie apelu o znowelizowanie ustawy – mówi prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego.

\"\"Komentuj na Facebooku!




\"\"Pod koniec czerwca Związek Gmin Śląska Opolskiego zwrócił się do Parlamentu z apelem o pilne znowelizowanie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dla powstrzymania bezzasadnego narastania wydatków z budżetu gminy. W liście stwierdziliśmy, że wprowadzone nowelizacją z 27 kwietnia 2012 r. nowe brzmienie art. 191 ust. 9 i 10 w połączeniu z zapisem ust. 11 niestety podtrzymuje zasadę wzrostu wydatków samorządu gminnego na opiekę i wychowanie dziecka w ramach jego pobytu w pieczy zastępczej organizowanej przez powiat – od 10 proc. w pierwszym roku pobytu dziecka aż do 50 proc. w roku trzecim i następnych latach. Uważamy, że jeśli gmina ma współfinansować powiatową pieczę zastępczą, to nie powinno to przekraczać 10 proc.

Ważny jest też fakt, że z narastającymi wydatkami gminy na pieczę organizowaną przez powiat skumulują się od 2015 roku nowe wydatki z tytułu obowiązku przydzielania na koszt gminy asystenta rodziny. Dla naszej inicjatywy otrzymaliśmy dotąd pisemne poparcia z 39 gmin z 14 województw. Ale najważniejsze są zaskakujące reakcje niektórych posłów i senatorów. Posłanka Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w wypowiedzi dla Gazety Prawnej pt. „Gminy chcą mniej płacić za opiekę nad dziećmi w rodzinach zastępczych” z 20.07.2012 r. powiedziała: „Nie widzę potrzeby zmiany przepisów w tym zakresie. Właśnie praca asystentów rodzin, których celem jest pomoc rodzinom biologicznym, aby nie groziło im odebranie dzieci, pozwoli gminom obniżyć wydatki na współfinansowanie pobytu w pieczy”. Podobne intencje wyraził w e-mailu jeden z senatorów: „Udział samorządów w finansowaniu pobytu dzieci w pieczy zastępczej miał na celu zachęcenie gmin do skorzystania z możliwości dawanych ustawą, aby dzieci kierowanych do zastępczych form rodzicielskich było jak najmniej”.

Nasz Związek pracuje bardzo intensywnie z kierownikami OPS od 6 lat. Ponieważ poznaliśmy problemy gminnej pomocy społecznej, nie możemy się pogodzić z przedstawioną argumentacją rządzących. Zachęcam wszystkie gminy w Polsce do wypowiedzenia się w sprawie naszego apelu o znowelizowanie tej ustawy.

Czesław Tomalik
zgso@zgso.org.pl

2012-08-18 15:43:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»