Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Iwona Serbeńska: Powstało centrum informacji dla NGO

Powiat mikołowski rozwiązał problem koordynacji NGO tworząc Powiatowe Centrum Informacji, w którym zebrano dane o organizacjach pozarządowych i stworzono internetową mapę aktywności.

\"\"Iwona Serbeńska, prezes Stowarzyszenia Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA

Od początku 2012 roku na terenie powiatu mikołowskiego realizowany jest projekt pt. Centrum Inicjatyw Społecznych i Gospodarczych, w ramach którego działa Powiatowe Centrum Informacji. Przedsięwzięcie finansowane jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaś jego realizacja rozpoczęła się od stworzenia diagnozy stanu obecnego działania trzeciego sektora na terenie pięciu gmin powiatu mikołowskiego. Powstał raport pokazujący liczbę organizacji pozarządowych działających na naszym terenie, wskazujący, od kiedy funkcjonują, ilu mają członków, jaka jest sfera ich zainteresowań, czy prowadzą działalność gospodarczą czy też nie, czy pozyskiwały granty.

Nasze narzędzie badawcze składało się z trzech części: ogólnej, ankietowej i informacyjnej. W pierwszej zebraliśmy dane udostępnione przez Starostwo Powiatowe w Mikołowie, PUP oraz PCPR, po to, by uzyskać dane kontaktowe do poszczególnych organizacji. Diagnoza potrzeb została przeprowadzona na podstawie badań ankietowych prowadzonych od maja 2011 do kwietnia 2012 roku. Ankieta była podzielona na trzy części: informacyjną, merytoryczną oraz ocenę własnej organizacji.

Z zebranych przez nas informacji wynika, że na terenie powiatu działa 129 organizacji pozarządowych, najwięcej jest stowarzyszeń rejestrowych, są też fundacje oraz dwa związki stowarzyszeń. Dominują organizacje sportowe i turystyczne – 30, organizacji zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa jest 20, kulturą, sztuką oraz pomocą społeczną – 18. Najmniej działa w obszarze ochrony środowiska, rynku pracy oraz hobby. Ankieta pozwoliła nam dowiedzieć się, jakie są źródła przychodów organizacji, jaki jest średni wiek członków, czy posiadają własną siedzibę, samochód, sprzęt komputerowy itp. Dzięki ankietom uzyskaliśmy cenne informacje dotyczące oczekiwań organizacji pozarządowych. Tu najczęściej wskazywano na szkolenia i dotacje. Członkowie NGO wskazywali również na najczęstsze bariery w ich działalności. Są nimi trudności w pozyskiwaniu funduszy i sprzętu, formalności związane z uzyskaniem dotacji i biurokracja.

Raport pozwolił na realizację mapy aktywności organizacji pozarządowych. Jest to witryna internetowa, na której pokazywane są główne dane: adres siedziby, link do strony internetowej zakres działalności, rok założenia, cele statutowe itp. Strona stale jest aktualizowanea oraz najważniejsze wydarzenia. np. festyny, imprezy. Kolejnym krokiem będą szkolenia odbywające się w ramach akademii lidera. Będą one prowadzone w dwóch przedziałach wiekowych dla liderów organizacji pozarządowych w wieku do 45 lat oraz powyżej 45 roku życia. Planujemy również organizować spotkania branżowe, których celem będzie kojarzenie tych stowarzyszeń czy fundacji, których zakres działania jest podobny. W ten sposób chcemy aby one nie konkurowały ze sobą w pozyskiwaniu grantów a działały wspólnie.

2012-07-27 14:05:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»