Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Uzdrowiska trzeba komunalizować, a nie prywatyzować

Samorządowcy podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej zaapelowali o wyłączenie uzdrowisk w Busko-Zdroju oraz Ciechocinku z projektu rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa zakładającego ich prywatyzację.

W rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa z 8 października 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji, wskazane zostało 7 placówek. W czerwcu tego roku ogłoszono projekt nowego rozporządzenia, w którym uzdrowiska w Busko-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Lądku–Dłogopolu, Rymanowie i Świnoujściu mają zostać sprzedane. Ministerstwo Skarbu liczy, że za 6 sprywatyzowanych uzdrowisk do budżetu państwa może wpłynąć około 125 milionów złotych.

- Chciałbym prosić, by w stosunku do dwóch uzdrowisk, w Busko-Zdroju i Ciechocinku wyjść na przeciw oczekiwaniom samorządów terytorialnych szczebla wojewódzkiego, ale nie tylko – powiedział Marek Wójcik. – W przypadku Busko-Zdroju samorząd województwa wraz z władzami miasta oraz powiatu buskiego wspólnie przygotował ofertę zmierzającą do komunalizacji uzdrowiska na rzecz samorządu województwa. Podobna sytuacja jest w przypadku uzdrowiska w Ciechocinku

Według samorządowców umieszczenie uzdrowisk w tym rozporządzeniu oznacza w praktyce, że o komunalizacji placówki, czyli przejęciu prywatnego mienia przez gospodarkę komunalną można rozmawiać dopiero wtedy, gdy proces prywatyzacji się nie powiedzie. W przypadku uzdrowisk przynoszących duże dochody jest mało prawdopodobne, by nie znalazł się na nie prywatny kupiec. Samorządowców uspokoiła jednak Ewa Sibrecht-Ośka, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwie Skarbu Państwa, która zapewniła, że proces komunalizacji może być prowadzony równolegle z procesem prywatyzacji. Po tym zapewnieniu strona samorządowa zgodziła się zaopiniować pozytywnie projekt rozporządzenia.

Podczas posiedzenia podjęto także decyzję o powołaniu do życia nowego zespołu problemowego w ramach KWRiST. Zespół ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich będzie się wzajemnie uzupełniał z istniejącym już Zespołem ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa. W zakresie działania nowego zespołu znalazło się między innymi inicjowanie i prowadzenie kampanii na rzecz poprawienia dostępu ogólnopolskich organizacji miast, gmin i powiatów do baz danych administracyjnych, wypracowanie regulacji prawnych otwierający możliwość tworzenia metropolitalnych zarządów dróg jako struktur rządowo-samorządowych oraz dokonywanie przeglądów i ocen systemu prawno-finansowego, warunkujących współdziałanie organów administracji publicznej (samorządowej i rządowej) na obszarach metropolitalnych i miejskich. (rp)

Opiniowane projekty

2012-07-25 18:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»