Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Czesław Tomalik: Gdy połączymy siły, będzie taniej

Współpraca w ramach związku między-gminnego jest właściwą odpowiedzią na kryzysowe wyzwania.

\"\"Komentuj na Facebooku!




\"\"Od dwóch lat słyszymy o udanych, wspólnych dla grup gmin przetargach na zakup energii elektrycznej. W 2010 roku pięć miast woj. śląskiego, z Rybnikiem na czele zrzeszonych w Związku Subregionu Zachodniego powołało Spółkę Obrotu Energią, która w ich imieniu kupuje media: prąd i ciepło. Rok temu pisał o tym Dziennik Zachodni w artykule pt. „Śląskie miasta razem kupią tańszy prąd”. Jesienią 2011 roku miasto Lubin przeprowadziło wspólny przetarg, stojąc na czele grupy 29 gmin i pięciu powiatów woj. dolnośląskiego. W listopadzie rzecznik prezydenta Lubina poinformował, że „ceny za kilowatogodzinę, w zależności od rodzaju taryfy dla energii, są o od 18 proc. do nawet 31 proc. niższe od cen zawartych w taryfie firmy Tauron”.

Nasz Związek utworzył grupę zakupową z udziałem gmin oraz spółek gminnych i instytucji kultury posiadających osobowość prawną. Właśnie na podstawie ich pełnomocnictw Prezydent Kędzierzyna-Koźla ogłasza przetarg na zakup energii elektrycznej. Kluczem do sukcesu takich grupowych zakupów jest połączenie rocznego zapotrzebowania poszczególnych podmiotów w jeden duży wolumen. W naszym przypadku to około 50 GWh. Oszczędność w wydatkach budżetowych powstanie w wyniku rywalizacji wielkich koncernów o tak duże zamówienie publiczne.

Podczas analizy przyczyn tych sukcesów warto podkreślić kluczową rolę inicjatorów – prezydentów miast: Rybnika, Lubina i Kędzierzyna-Koźla. Niezbędne jest zaplecze organizacyjne dla grupy zakupowej gmin, najlepiej trwałe. W naszym Związku to przedsięwzięcie zwieńczyło rok jubileuszowy rozpoczęty finiszem negocjacji oświetleniowych. Koniec prac nad grupą zakupową przypadł na 21. rocznicę naszej działalności.

Zachęcamy wszystkie gminy do podobnych przedsięwzięć przynoszących namacalne korzyści. Współpraca w ramach związku między-gminnego jest właściwą odpowiedzią na kryzysowe wyzwania.

Czesław Tomalik, prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego
zgso@zgso.org.pl

2012-07-13 14:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»