Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Poznań oddaje kamienice inwestorom

Stolica Wielkopolski chce przekazać zabytkowe kamienice w prywatne ręce. W zamian inwestor będzie musiał wyremontować budynek i postawić nowy blok dla dotychczasowych mieszkańców.

\"\"Komentuj na Facebooku!



Ten pomysł to część planowanej polityki mieszkaniowej na okres do 2022 roku. Autorem rozwiązania jest Instytut Gospodarki Nieruchomościami. Jak wykazują eksperci z IGN, w Poznaniu brakuje ok. 20 tys. mieszkań komunalnych. Do tego wiele zabytkowych budynków wymaga rewitalizacji. Program „Mieszkania za kamienice” ma sprawić, że oba te problemy zostaną rozwiązane za jednym zamachem.

\"\"– Nieszczęściem poprzedniego ustroju było zasiedlanie centrów miast klasą robotniczą – mówi Arkadiusz Borek z IGN. – Dziś mieszkańcy kamienic to głównie ludzie starsi, którzy nie mają pieniędzy na utrzymanie dużego mieszkania. Wielu zalega z czynszem, co generuje straty dla miasta – tłumaczy. Pomysł polega na tym, by tych mieszkańców przenieść do nowych bloków, które miałby wybudować prywatny inwestor. W zamian firma dostałaby od miasta kamienicę, którą musiałaby wyremontować, a potem mogłaby urządzić tam biuro, hotel czy restaurację. W ten sposób wilk ma być syty i owca cała, przy czym miasto nie wyda ani złotówki. – Skończą się problemy mieszkańców zabytkowych kamienic, którzy narzekają na zbyt duży poziom hałasu i natężenie ruchu – dodaje Borek. – Centrum będzie służyło i mieszkańcom miasta, i turystom, będzie to miejsce, gdzie można przyjechać na koncert, zjeść kolację w restauracji czy zrobić zakupy w modnym sklepie.

Stowarzyszenie „My-Poznaniacy” zauważa jednak, że nie można projektować miasta bez mieszkańców.

\"\"– Obserwujemy tendencje w miastach zachodniej Europy. Tamtejsi eksperci twierdzą, że miasto bez ludzi umiera – mówi Edgar Drozdowski ze stowarzyszenia. – Poza tym nie powinno się tworzyć wydzielonych gett dla najbiedniejszych, a właśnie do tego sprowadzałoby się budowanie bloków socjalnych na peryferiach – dodaje. IGN zapewnia, że zgodnie z programem mieszkania komunalne nie powinny powstawać na obrzeżach Poznania. Warunkiem funkcjonowania pomysłu jest przekazanie przez miasto atrakcyjnego gruntu pod budowę.

– Wiemy, że mieszkańcy obawiają się, że do śródmiejskich kamienic wprowadzimy same banki – przyznaje wicedyrektor ds. polityki mieszkaniowej, Aleksandra Konieczna. – W umowie możemy zapisać, by oddany inwestorowi budynek w części spełniał fukcje usługowe, a w części mieszkalne – wyjaśnia. Dodaje też, że program „Mieszkania za kamienice” miałby dotyczyć nie całych osiedli, czy ulic, a jedynie pojedynczych zabytkowch budynków w Śródmieściu i poza nim.

Zgodnie z założeniami instytutu, projekt mógłby być realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji na roboty budowlane lub usługi. Forma prawna pomysłu wzbudza kolejne wątpliwości organizacji pozarządowych. – To rozwiązanie korupcjogenne, nieprzejrzyste i dość skomplikowane – mówi Drozdowski. – Nie rozumiemy, dlaczego miasto nie chce kamienic sprzedać, żeby za uzyskane pieniądze wybudować nowe mieszkania komunalne – argumentuje. IGN zauważa jednak, że sprzedawanie kamienic z mieszkańcami może rodzić wiele problemów, m.in. ze ściąganiem czynszu.

Głosowanie nad przyjęciem polityki mieszkaniowej dla Poznania planowane jest na przełom sierpnia i września. Podobną politykę mieszkaniową IGN napisał już dla Katowic. Jak twierdzą autorzy programu, tam pomysł się sprawdził. (mg)

2012-07-03 17:05:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»