Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Waldemar Chachulski: Trzeba wykorzystać szansę jaką daje PPP

Wejście Polski do UE, inwestycje w Euro 2012 i partnerstwo publiczno-prywatne to moim zdaniem szanse na największy skok cywilizacyjny w ostatniej dekadzie – przekonuje dyrektor ds. Rozwoju Inwestycji w koncernie STRABAG.

Partnerstwo publiczno-prywatne dla sektora ochrony zdrowia wskazuje rozwiązania, które mogą być wykorzystane przez zarządy szpitali do restrukturyzacji i modernizacji placówek medycznych, trzeba tylko po nie sięgnąć. To właśnie współpraca partnerska sektora publicznego z prywatnym pozwala na realizację inwestycji infrastrukturalnych oraz świadczenie usług o charakterze publicznym. Taka tematyka poruszona zostanie podczas Konferencji PPP dla sektora ochrony zdrowia już 13 czerwca we Wrocławiu.

\"\"
– Zależy nam, aby zarządy szpitali odnalazły odpowiedzi na problemy swoich placówek medycznych i mogły zacząć w praktyce stosować rozwiązania partnerskie. Pamiętajmy, że PPP jest jedną z możliwości, podczas konferencji będziemy się z Państwem dzielić również innymi rozwiązaniami służącymi modernizacji szpitali. Jednocześnie konferencja jest unikatową szansą spotkania z ekspertami i doradcami rynku medycznego i zarazem rynku PPP – mówi Anna Opłatek, Manager z Kancelarii Prawnej LEXTRA Wiliczkiewicz i Maciejewski sp. k. – Szczególnym przesłaniem wydarzenia jest wskazanie możliwości wyjścia polskich szpitali z trudnej sytuacji związanej ze stanem technicznym budynków i wyposażenia, a także świadczeniem usług i zarządzaniem. Pokażemy, że PPP w ochronie zdrowia, może się udać przy dużej dawce inicjatywy i determinacji – dodaje Anna Opłatek, organizator Konferencji.


\"\"
Doświadczenia europejskie pokazują jak wiele jest jeszcze do zrobienia w sektorze służby zdrowia, jednocześnie mogą być wyznacznikiem do realizacji takich inwestycji w naszym kraju.

– Współpraca podejmowana w ramach PPP przez podmioty, szczególnie w służbie zdrowia, pozwalają każdej ze stron osiągnąć zamierzony cel przy wiele większych korzyściach niż przy realizacji zadań metodą tradycyjną. Wiedza (przy projektach medycznych) umiejętności – nowe technologie uwalniane w procesie realizacji zadań w formule PPP sprzyjają optymalizacji efektywności realizowanych inwestycji w całym cyklu życia inwestycji. Transfer zaawansowanych technologii do sektora publicznego w ramach PPP pozwala zaspokoić rosnące potrzeby społeczne. Opóźnienia tak charakterystyczne w projektach publicznych prowadzą do niewyobrażalnych strat (nie liczonych przez nikogo), w projektach PPP nie może to mieć miejsca, ponieważ realizacja umowy PPP jest kontrolowana przez podmiot publiczny, a nieprzestrzeganie zapisów umowy wiąże się z wysokimi karami dla podmiotu prywatnego – mówi Waldemar Chachulski, dyrektor ds. Rozwoju Inwestycji w koncernie STRABAG sp. z o.o. – Najważniejszy etap oceny opłacalności – to wybór najkorzystniejszej oferty sektora prywatnego – czyli dająca największą wartość value for money w sferze ekonomicznej, społecznej i finansowej. W Polsce stan zaniedbań zadań publicznych wymaga podjęcia natychmiastowych działań naprawczych przy luce finansowej prawie 116 mld zł, uwzględniając dochody z przyszłej perspektywy Unii Europejskiej. Wejście Polski do UE, inwestycje w Euro 2012 i partnerstwo publiczno-prywatne to moim zdaniem szanse na największy skok cywilizacyjny w ostatniej dekadzie. Czy to wykorzystamy.... to już inna kwestia – dodaje Waldemar Chachulski.

\"\"
W bilansie czy poza bilansem sektora finansów publicznych?
– Możliwość realizacji inwestycji poza bilansem finansów publicznych wyznacza właściwy podział ryzyk pomiędzy partnerów, publicznego i prywatnego. Jednakże w praktyce, to rodzaj przedsięwzięcia, poziom jego skomplikowania, będzie wymagał zastosowania dodatkowych kryteriów do zaliczenia, bądź nie zaliczenia inwestycji do długu publicznego, polegających na ocenie własności aktywów inwestycji. Dodatkowo w przedsięwzięciach sektora opieki zdrowotnej występuje złożone ryzyko branżowe, ryzyko polityczne i ryzyko społeczne, co wymaga uwzględnienia zarówno w procesie przygotowania przedsięwzięcia jak i jego wdrożenia – mówi Witold Grzybowski Partner Collect Consulting SA.

Oprócz możliwości realizacji inwestycji, poza bilansem sektora finansów publicznych istnieje jeszcze wiele czynników decydujących o możliwości wdrożenia i powodzenia danego przedsięwzięcia w sektorze medycznym. Inwestycja musi być opłacalna dla strony prywatnej, wykonalna i bankowalna – finansowo dostępna. Zainteresowanie partnera prywatnego i instytucji finansującej wzrośnie jeśli inwestycja będzie traktowana przez podmiot publiczny priorytetowo, co oznacza, że partner publiczny będzie wspierał i angażował się w realizację projektu.

To jak wiele jest jeszcze do zrobienia w sektorze ochrony zdrowia wszyscy wiemy, ale to jak tego dokonać i jak wiele niesie inicjatywa PPP dla tego sektora dowiemy się już 13 czerwca.



Termin i miejsce Konferencji:
13 czerwiec 2012 r., we Wrocławiu, w budynku Narodowego Banku Polskiego przy ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43.
Rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego http://ppp.lextra.pl, http://ppp.collect.pl, http://ppp.zig.pl


Forum Samorządowe jest partnerem medialnym wydarzenia

2012-06-07 16:43:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»