Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Obywatelski projekt w sprawie zmian w ochronie przyrody nie do przyjęcia

Samorządowcy sprzeciwiają się zmianom zaproponowanym przez środowiska ekologów i naukowców, które ograniczają rolę JST do opiniowania decyzji ministra w sprawie poszerzania i tworzenia parków narodowych.

Temat obywatelskiego projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody zdominował kwietniowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Marek Wójcik, zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich wyraził zdecydowany sprzeciw wobec zapisów znajdujących się w projekcie i zwrócił się do strony rządowej, w szczególności reprezentantów Ministerstwa Środowiska, aby zechciała poprzeć stanowisko samorządów w tej sprawie.

– Proponowany obywatelski projekt jest dla nas nie do przyjęcia, ponieważ zakłada zastąpienie uzgodnień z samorządami, które do dzisiaj funkcjonują. Proponowane zastąpienie słowa „uzgodnienie” na „opiniowanie” jest dla nas nie do zaakceptowania. Nie wyobrażamy sobie, by zmiany tego typu następowały bez uwzględnienia argumentów i potrzeb lokalnej społeczności – mówi Marek Wójcik.

Marek Wójcik podkreślił także, że aktualne przepisy ustawy są zgodne zarówno z Konstytucją, zapisami Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, a także obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. W związku z tym samorządowcy nie przyjmują argumentów zawartych w projekcie obywatelskim, które stawiają im zarzut, że blokują powstawanie parków narodowych lub zmianę ich granic.

Stanowisko strony rządowej w tej sprawie wyraził Tomasz Grabowski, pełnomocnik ministra środowiska ds. NGOs. Zapewnił, że rozumie obawy strony samorządowej w sprawie konsultowanego w Sejmie projektu obywatelskiego, ale przypomniał, że inicjatywa jest mocno wspierana przez organizacje pozarządowe oraz media, a także, że ta sytuacja zrodziła się właśnie na wskutek blokowania przez samorządy możliwości rozszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego.

– To blokowanie z punktu widzenia interesów gmin tam się znajdujących nie jest, tak na dobrą sprawę, w żaden sposób uzasadnione, ponieważ te obszary, które miały być włączone w skład granic parku narodowego i tak są obszarami objętymi programem Natura 2000. Na dodatek gminom tym została złożona propozycja dotycząca modernizacji całej infrastruktury ochrony środowiska, włącznie z finansowaniem z NFOŚ budowy instalacji wodno-ściekowej – powiedział Tomasz Grabowski.

Tomasz Grabowski przypomniał, że minister środowiska ma konstytucyjny obowiązek dbania o przyrodę i nie może jednoznacznie wypowiedzieć się przeciw wspomnianemu projektowi obywatelskiemu. Zaznaczył także, że inicjatywa nie powstała w Ministerstwie Środowiska i w związku z tym nie czuje się adresatem zgłaszanych zastrzeżeń. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo jest gotowe do prowadzenia poważnej dyskusji w tym temacie.
Ostatecznie podjęto decyzję o kontynuowaniu rozmów w Zespole ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska. (rp)

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 25 kwietnia 2012, Warszawa


Projekty opiniowane przez Komisję Wspólną

2012-04-25 16:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»