Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Mirosław Lech: Gminy na obszarach chronionych potrzebują rekompensaty finansowej

Związek Gmin Wiejskich walczy o subwencję ekologiczną dla samorządów, które na swoim terenie posiadają obszary chronione.

Istnienie parków narodowych, parków krajobrazowych czy obszarów sieci Natura 2000 w granicach administracyjnych gminy niesie ze sobą problemy z jej rozwojem gospodarczym. Ponadto koszty budowy infrastruktury technicznej na tych terenach są wyższe ze względu na obostrzenia ekologiczne i większą gęstość zaludnienia.

– Rząd wspiera finansowo gminy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Chcielibyśmy, aby gminy na terenach chronionych otrzymywały rekompensatę finansową – tłumaczy Mirosław Lech, wójt gminy Korycin, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. – Wstępnie zakładamy, że 100 zł za hektar byłoby sumą, która w pewnym stopniu wspomogłaby samorządy, a dla rządu byłby to wydatek w wysokości około 800 mln zł rocznie. Oczywiście jest to przykładowa suma, dokładne oszacowanie wsparcia dla każdej z gmin zależy od typu obszaru chronionego i jego powierzchni.

Kwota subwencji mogłaby być wykorzystywana m.in. na budowę infrastruktury technicznej – w ramach wkładu własnego samorządu w realizację projektów unijnych lub na przedsięwzięcia finansowane całkowicie z środków JST.
Związek Gmin Wiejskich zwróci się do ekspertów o pomoc w celu ustalenia szczegółów projektu ustawy o subwencji ekologicznej.

– Według naszych planów projekt będzie gotowy w kwietniu. W tej chwili jesteśmy na etapie rozpoznania, czy należy zmienić istniejącą ustawę, czy też stworzyć nowy akt prawny. Wybieramy również ofertę obsługi prawnej, dzięki której ustalimy, na ile proponowane przepisy są zgodne z dyrektywami unijnymi i polskim prawem – tłumaczy Tomasz Bystroński, wójt gminy Nowosolna, członek zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. – W toku przygotowywania przepisów pragniemy skorzystać ze wzorców istniejących już za granicą – w Niemczech, Kanadzie czy Portugalii – dodaje.

Stworzenie subwencji ekologicznej jest szczególnie istotne na Podlasiu, gdzie łączna powierzchnia parków narodowych, krajobrazowych i obszarów Natura 2000 jest znacznie większa niż w innych regionach. Pomysł stworzenia ustawy o subwencji ekologicznej zostanie zaprezentowany podlaskim gminom z prośbą o podpis poparcia podczas XV Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, w poniedziałek 23 stycznia. Jak przekonuje przewodniczący ZGWWP, inicjatywa będzie nie tyle dyskutowana, co przyjęta przez aklamację.

– Nie ma najmniejszej wątpliwości, że gminy, które na swoich terenach posiadają obszary chronione, potrzebują rekompensaty finansowej. Należy tylko przekonać do swoich racji parlament – podsumowuje Mirosław Lech. (abg)

2012-01-20 13:23:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»