Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grzegorz Makowski: Współpraca niezadowalająca, ale obiecująca

Na 40 proc. została oceniona współpraca polskich samorządów z trzecim sektorem. Taki wynik wskazał Indeks Jakości Współpracy.

Indeks Jakości Współpracy to nowe narzędzie, stworzone do badania relacji między jednostkami samorządu a organizacjami pozarządowymi. Opracował je Instytut Spraw Publicznych. 

\"\"– Jeśli uzyskuje się 40 proc. na 100 to nie jest to wynik zadowalający, ale też nie traktowałbym go jako ocenę jednoznacznie złą – komentuje dr Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych. – Na dość wysokim poziomie są już uwarunkowania formalno-prawne, teraz ważne jest budowanie kultury współpracy, wzajemnego zrozumienia i wspólnego języka. 

W badaniu wzięło udział 83 proc. jednostek samorządowych w Polsce i ponad 3 tys. organizacji, a dane pochodziły z trzech różnych źródeł – sondażu opinii organizacji pozarządowych, analizy stron internetowych samorządów oraz przeprowadzonego przez Ministerstwo Pracy monitoringu funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego. Badacze sprawdzili funkcjonowanie programów współpracy, obecność informacji o współpracy na stronach internetowych samorządów, jakość współpracy finansowej i pozafinansowej oraz wiedzę, opinie i zadowolenie organizacji pozarządowych ze współpracy. 

– Indeks nie jest odzwierciedleniem stanu idealnego, tylko określeniem „dystansu do celu” – tłumaczy Małgorzata Koziarek z Instytutu Spraw Publicznych. – Wynik pokazuje, jak dużo samorządy osiągnęły na drodze do celu, którym nie jest współpraca idealna, ale maksymalnie dobra w momencie pomiaru. 

Najlepiej wypadły samorządy z województwa pomorskiego – tam średni wynik wyniósł 43,8 proc. Najniższy rezultat zanotowało Mazowieckie – 33,6 proc., ale pomiar nie uwzględniał Warszawy.

Oprócz wyniku procentowego indeks daje także rezultat liczbowy. Dla Polski wyciągnięta została średnia, której nadano wartość 0. Wyniki poszczególnych województw umieszczono natomiast na skali liczbowej. Rezultaty są więc odchyleniem od średniej. Tutaj najlepiej wypadły samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego, które uzyskały wynik 23,22. Najniższy rezultat ponownie odnotowało województwo mazowieckie, które uplasowało się poniżej zera z wynikiem -25,97. 

Indeks Jakości Współpracy powstał w ramach systemowego projektu „Model współpracy. Wypracowanie i upowszechnianie standardów współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną”, którego liderem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. (mg)

2012-01-05 18:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»