Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Mariusz Poznański: Dotacje niezależne od zadłużenia kraju

Wspólnie z Komitetem Regionów zdecydowanie się sprzeciwiamy uzależnieniu wysokości dotacji od poziomu zadłużenia państwa – przekonywał przewodniczący ZGW RP podczas Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie.

\"\"

Głównym wydarzeniem Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie było seminarium pt. „Jaka polityka spójności obszarów wiejskich po 2013 roku?”, w którym udział wzięli: Mercedes Bresso, przewodnicząca Komitetu Regionów, Michel Delebarre, burmistrz Dunkierki i przewodniczący Komisji COTER, Gérard Peltre, przewodniczący międzynarodowej organizacji Rurality-Environment-Development (RED), Vanik Berberian, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Wiejskich we Francji oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji COTER, Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

\"\"

Seminarium rozpoczął Waldemar Pawlak, według którego polaryzacyjno-dyfuzyjny model rozwoju, który zakłada, że aglomeracje promieniują na mniejsze miejscowości jest XIX-wiecznym podejściem.

– Dzięki rozwojowi technologicznemu mamy teraz szansę na równomierny rozwój. Mniejsze miejscowości mają takie same szanse na rozwój jak duże miasta. Samorządowcy powinni dążyć do tego, by w każdej gminie była podstrefa ekonomiczna, by gminy miały przygotowane tereny pod inwestycje, które mogły by się rozpocząć od zaraz – powiedział Waldemar Pawlak.

Mercedes Bresso zwróciła natomiast uwagę, że regiony w całej Europie łączy silna więź i bardzo istotne jest, by prowadziły one wspólną politykę. Zapewniła także, że Komitet Regionów będzie przeciwny temu, by wysokość dotacji na rozwój obszarów wiejskich zależała od tego jak bardzo dane państwo jest zadłużone.

Z przewodniczącą Komitetu Regionów zgodził się Mariusz Poznański, przewodniczący ZGWRP.

– Nie zgadzamy się na to, by dotacje zależały od zadłużenia kraju, wspólnie z Komitetem Regionów zdecydowanie się temu sprzeciwiamy – mówi Mariusz Poznański.

Adam Struzik zwrócił uwagę, że najważniejsze w latach 2014-2020 będzie dalsze wyrównywanie warunków życia, bez względu na to, czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi. Według niego rozwój musi być zrównoważony i te same problemy spotykają mieszkańców miast co wsi, więc trzeba szukać wspólnych rozwiązań.

Przed nadmiarem innowacyjności i zrównoważonego rozwoju przestrzegał jednak Vanik Berberian, według którego nadmiar tego może przynieść wręcz odwrotny skutek.

– Ostrzegam przed efektem mody. Modna i wszechobecna jest w tej chwili innowacja i zrównoważony rozwój, poprzez ich nadmiar możemy wręcz zahamować rozwój, trzeba tego dawkować. Podobnie jest z konkurencyjnością, jeżeli będziemy tylko o nią dbać to już na starcie wyeliminujemy te obszary, które z różnych powodów nie są konkurencyjne – mówi Vanik Berberian. (rp)

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

Europejski Kongres Gmin Wiejskich, 19-20.2011, Warszawa

2011-10-21 14:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»