Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Dawid Maciejewski: Faza analityczna niezbędna przy PPP

Dobre praktyki płynące z partnerstwa publiczno-prywatnego i wymiana doświadczeń, to jedne z najważniejszych aspektów, z którymi zetknęli się uczestnicy konferencji „Partnerstwo publiczno-prywatne – projektowanie, finansowanie, realizacja”.

\"\"Konferencja odbyła się 12 października we Wrocławiu i zgromadziła szerokie grono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i przedsiębiorstw zainteresowanych realizacją projektów PPP.

Dawid Maciejewski, Radca prawny z Kancelarii Prawnej LEXTRA, wprowadził uczestników konferencji w tematykę przygotowań do współpracy na zasadzie partnerskiej. Przedstawił korzyści płynące z partnerstwa publiczno-prywatnego oraz możliwe do wystąpienia zagrożenia, które najczęściej są skutkiem złego przygotowania do przedsięwzięcia. Jednym z kluczowych tematów były bariery PPP występujące w Polsce i możliwości ich minimalizacji.

– Sukces każdego projektu determinuje przeprowadzenie tzw. fazy analitycznej, na którą składa się wstępna analiza projektu, właściwa analiza projektu, oraz analiza ryzyk występujących w przedsięwzięciu. Korzyści z poprawnie przeprowadzonej fazy analitycznej w tym, w szczególności z właściwej alokacji ryzyka, to m.in. optymalizacja kosztów projektu czy poprawa jakości realizowanej w przedsięwzięciu infrastruktury bądź świadczonych usług – mówi Dawid Maciejewski, Radca prawny z Kancelarii Prawnej LEXTRA Wiliczkiewicz i Maciejewski Sp.k.

\"\"
Uczestnicy Konferencji usłyszeli się jakie przedsięwzięcia są możliwe do realizacji w formule PPP. Maciej Gacoń, aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej LEXTRA przedstawił procedurę wyboru partnera prywatnego ze szczególnym uwzględnianiem trybu określonego w ustawie o koncesji na roboty budowlane lub usługi. W wystąpieniu poruszone zostały kwestie dotyczące zakresu i sposobu prowadzenia negocjacji warunków partnerstwa oraz konieczności zapewnienia w ich toku równego i niedyskryminacyjnego traktowania podmiotów zainteresowanych zwarciem umowy. Poruszył także kwestię współdziałania partnera publicznego przy realizacji przedsięwzięcia. Skupił się głównie na zasadach wnoszenia wkładu własnego w postaci składnika majątkowego, zasadach ochrony oraz możliwościach w zakresie kontroli jego prawidłowego wykorzystywania.

O finansowaniu przedsięwzięcia w kontekście długu publicznego i finansowaniu PPP poza bilansem finansów publicznych, mówił kolejny prelegent – Partner Collect Consulting, praktyk w realizacji projektów PPP, Witold Grzybowski. Wspomniał o tym, jak ważne jest prognozowanie działań PPP i uwzględnianie ich w budżecie samorządów. Mówił o kwestii, która poruszona została już przez Komisję Europejską, a mianowicie o tym, że zwiększone ryzyko strony prywatnej owocuje najczęściej utratą korzyści kosztowej i tym samym utratą jednej z największych zalet partnerstwa.

– Drogi są wizytówką państwa – przypomniał Witold Grzybowski, – dlatego tak ważna jest współpraca w ramach PPP, szczególnie w projektach infrastruktury drogowej.
Mówił o budowie, rehabilitacji i utrzymaniu dróg niepłatnych z udziałem przedsiębiorcy prywatnego. Wspomniał także o tym, że wysoka decentralizacja może bardzo ułatwić w Polsce inicjatywę lokalną, ale także przestrzegł samorządy przed brakiem działania, który spowoduje wzrost kosztów utrzymania dróg poprzez zwiększenie ilości postępowań odszkodowawczych od kierowców.
\"\"
Rolę doradcy we współpracy z przedstawicielami samorządu terytorialnego w realizacji przedsięwzięć PPP podkreśliła Małgorzata Okularczyk, Dyrektor Działu Doradztwa Publicznego Collect Consulting oraz ekspert PPPortal.pl.

– Warto współpracować z doradcą – zewnętrznym lub wewnętrznym. Doświadczony doradca zadba o równość partnerów, przekaże swoje know-how i zapewni, że negocjacje zakończą się zwycięstwem dla każdej ze stron – mówi Małgorzata Okularczyk.

Gościem specjalnym Konferencji była Prof. Zw. dr hab. inż. Elżbieta Korenik, z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pani profesor przedstawiła wspólny projekt badawczy TU Bergakademie Freiberg i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Projekt badania dobrych rozwiązań we współpracy opartej na zasadzie partnerstwa ciszył się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy.

Konferencja 12 października otworzyła nowy cykl wydarzeń i szkoleń związanych z tematyką PPP. Jej organizatorzy dostrzegają potrzebę, aby kolejne planowane przedsięwzięcia były bardziej przystępne w realizacji – zarówno dla strony publicznej, jak i prywatnej. Jak bowiem podsumował Marek Pasztetnik, Dyrektor Zarządzający Zachodniej Izby Gospodarczej: „Aby partnerstwo Publiczno-Prywatne się rozwijało, podmioty muszą się zrozumieć, a temu służą konferencje takie jak ta”.

Patron Honorowy: MINISTER GOSPODARKI i MINISTER ROZWOJU REGIONALNEGO
Partner Konferencji: STAHLTON Polska Sp. z o.o.
Patronem medialnym Konferencji są: Forum Samorządowe, Forum PPP i PPPortal, Bankier.pl,

2011-10-17 16:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»