Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Gminy hamują budownictwo socjalne

Projekt zmian w ustawie o mieszkaniowym zasobie gminy Ministerstwa Infrastruktury ma ulżyć samorządom z trudem prowadzącym politykę mieszkaniową. Tylko czy gminy takiej pomocy oczekują?

W tym numerze skupiamy się na problemie mieszkaniowym gmin. Z niemal wszystkich miast i gmin płyną narzekania na samorządowy zasób mieszkaniowy – że drogi w utrzymaniu, że uciążliwi lokatorzy, że się sypie, że ciągle go mało. Ale czy władze lokalne muszą występować w roli właścicieli? Okazuje się, że niekoniecznie.

– Gmina nie powinna zamrażać pieniędzy w murach – mówi stanowczo Bolesław Meluch, doradca zarządu Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. A prof. Hanka Zaniewska z Zakładu Mieszkalnictwa Instytutu Rozwoju Miast zauważa, że w sprawnie radzących sobie z polityką społeczną krajach zachodnich od dłuższego czasu odchodzi się od modelu, w którym samorządy są właścicielami mieszkań.

Nie znaczy to jednak, że ekonomiści chcą zdać się na wolny rynek. Eksperci są zgodni: mieszkanie jako dobro zaspokajające podstawowe potrzeby ludzkie, a jednocześnie niezwykle kapitałochłonne, powinno być objęte częściową pomocą publiczną, a samorządy powinny kształtować politykę mieszkaniową. Tyle tylko, że – jak podkreśla Bolesław Meluch – realizację podstawowego celu samorządu, czyli zaspokajania potrzeb mieszkańców, można prowadzić innymi, bardziej efektywnymi metodami, niż budowa i administrowanie zasobem mieszkaniowym bezpośrednio przez gminę.

W październikowym numerze pytamy również czy specjalny status miasta hamuje jego rozwój. Według Małgorzaty Stępień-Przygody, burmistrz Podkowy Leśnej uzdrowiskowy status gminy nie szkodzi – wręcz przeciwnie. Wpis do rejestru świadczy o wyjątkowości danej miejscowości. Pomaga chronić architekturę i środowisko przyrodnicze. Nie zgadza się z tym Tomasz Śpiczko, zastępca burmistrza Augustowa, który podkreśla, że w świetle nowej ustawy uzdrowiskowej status uzdrowiska hamuje rozwój przemysłowy i gospodarczy miasta.

Miesiąc w samorządzie komentuje Zbigniew Potyrała, starosta oleśnicki

W październikowym numerze mogą również Państwo znaleźć relacje z najważniejszych wydarzeń minionego miesiąca – Kongresu Miast Polskich  i Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, którego miesięcznik Forum Samorządowe był patronem medialnym.

\"\"

\"\"

\"\"

Czytaj więcej:
Andrzej Porawski: Nowemu sejmowi przedstawimy założenia do ustawy o rewitalizacji

Wolfgang Schuster: Europa to nie forteca



Spis treści

2011-10-17 15:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»