Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grzegorz Marcjasz: Więcej władzy w ręce rad dzielnic

Przybywa miast, w których rady dzielnic uzyskują szersze kompetencje. Idea słuszna, ale jej realizacja trochę przedwczesna – uważają niektórzy samorządowcy.

Opracowaniem nowego statutu rad dzielnic na swoim terenie zajmowała się od początku tego roku specjalna komisja radnych miejskich z Opola. Jednakowe dla wszystkich dzielnic statuty mają zwiększyć kompetencje ich rad. Będą one na przykład dokonywać ocen pracy policji, straży miejskiej, czy transportu publicznego na swoim terenie i przekazywać je ratuszowi.

Przewodniczący rad będą mogli kierować zapytania do prezydenta, na które muszą otrzymać odpowiedź w ciągu 14 dni. Uzyskają też prawo do przedstawiania projektów uchwał, choć te zmiany wymagają jeszcze wprowadzenia nowego statutu miasta, nad którym prace trwają.

Dla każdej dzielnicy zostaną precyzyjnie określone granice zewnętrzne. Ich obszary nie będą się sprowadzać jedynie do budynków i ulic, ale obejmą także tereny niezamieszkane. Nowy statut zobowiązuje także ratusz do zapewnienia radom dzielnic lokali na siedziby. W przyszłorocznym budżecie miasta przewiduje się przeznaczyć na inwestycje rad dzielnic ok. 400 tys. zł.

\"\"– Lokalne społeczności chcą w większym stopniu wpływać na rozwój swoich dzielnic i powinny mieć do tego prawo – uważa Grzegorz Marcjasz, naczelnik wydziału organizacyjnego opolskiego ratusza. – Wzrasta świadomość obywatelska, ludzie się aktywizują, chcą, aby dotarła do nich cywilizacja. Wyłonili się naturalni liderzy, którzy wnioskowali o zmiany. Ale oczywiście zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i uchwałą Rady Miasta Opola wymagało to konsultacji społecznych.

O ile w Opolu kluby dość zgodnie uznały potrzebę rozszerzenia uprawnień i zwiększania liczby rad dzielnicowych, to jednak w skali kraju zdania samorządowców są podzielone.

\"\"– Rozszerzanie kompetencji rad dzielnic przez poszczególne urzędy miejskie nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie uprawnienia powinna regulować jednolita ustawa. Do tego czasu wstrzymałabym się także z tworzeniem nowych rad. Należy najpierw poznać ostateczne stanowisko prezydenta RP i parlamentu w sprawie dość precyzyjnego projektu ustawy „o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw”. Projekt ten bowiem reguluje m.in. sposoby wpływu mieszkańców na funkcjonowanie organów samorządu, wprowadzając wysłuchanie obywateli, interpelację obywatelską oraz inicjatywę uchwałodawczą – mówi Dorota Jakuta, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. (dsz)

2011-10-14 11:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»