Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Anna Opłatek: PPP korzystne dla lokalnej społeczności

Przygotowanie projektu PPP na odpowiednim poziomie ma znaczący wpływ na jego końcowy efekt, ponieważ przewiduje koszty postępowania, czas i skutki realizacji projektu – przekonuje Anna Opłatek z Kancelarii Prawnej LEXTRA Wiliczkiewicz i Maciejewski sp.k.

W okresie ostatnich dwóch lat można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania partnerstwem publiczno-prywatnym, zarówno ze strony sektora publicznego jak i potencjalnych inwestorów. W partnerstwie upatruje się bowiem nowe możliwości w zakresie realizacji inwestycji infrastrukturalnych oraz świadczenia usług o charakterze publicznym. 12 października 2011 r. we Wrocławiu odbędzie się Konferencja „Partnerstwo publiczno-prywatne – projektowanie, finansowanie, realizacja” mająca na celu przybliżenie problematyki przedsięwzięć partnerskich, w szczególności zasad ich realizacji oraz sposobu finansowania.

\"\"

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, administracji rządowej, spółek komunalnych i przedsiębiorstw potencjalnie zainteresowanych realizacją projektów PPP.

Co należy brać pod uwagę przy planowaniu przedsięwzięcia w formie PPP?
– Do projektu partnerskiego należy się dobrze przygotować, zaplanować etapy postępowania, ustalić niezbędny zakres działań przed ogłoszeniem postępowania i w trakcie jego trwania. Przygotowanie projektu PPP na odpowiednim poziomie, ma znaczący wpływ na jego końcowy efekt, ponieważ przewiduje koszty postępowania, czas i skutki realizacji projektu. Przed wszczęciem postępowania należy przeprowadzić niezbędne analizy, które powinny odpowiedzieć na pytania, czy realizacja przedsięwzięcia w tej formule jest korzystna z punktu widzenia podmiotu publicznego oraz lokalnej społeczności – mówi Anna Opłatek z Kancelarii Prawnej LEXTRA Wiliczkiewicz i Maciejewski Sp.k.

PPP niesie za sobą wiele korzyści dla stron partnerstwa. Rozwój miast, polepszenie jakości infrastruktury i usług, wzrost konkurencyjności, to tylko nieliczne z nich. Działania podejmowane w zakresie wdrażania projektów w formie PPP niekiedy stają się niezbędne do tego, by sprostać rosnącym potrzebom samorządów. Podczas konferencji usłyszymy dlaczego warto inwestować w formule PPP, pojawią się także informacje o barierach, jakie można napotkać przy realizacji tego typu projektów i jak je skutecznie eliminować.

\"\"

Jak przygotować się do inwestycji w formule PPP?
– Zanim podmiot publiczny przystąpi do realizacji inwestycji w formule PPP powinien posiąść pełną wiedzę dotyczącą wyników finansowych planowanego przedsięwzięcia. Wiedza ta pozwoli na właściwe przystąpienie do procesu negocjacji z partnerem prywatnym, podziałem ryzyk pomiędzy uczestnikami umowy oraz pozwoli zabezpieczyć stronę publiczną przed nadmierną korzyścią partnera prywatnego – podkreśla Mariusz Bryła, Ekspert PPPortal.pl.

Słuchacze Konferencji dowiedzą się jakie przedsięwzięcia są możliwe do realizacji w formule PPP. W szczególności omówiony zostanie aspekt konstruowania umowy PPP, a także podział ryzyk, wraz z możliwością uniknięcia zaliczenia zobowiązania z tytułu umowy partnerskiej do długu sektora finansów publicznych.

Co jest kluczem do udanego partnerstwa publiczno-prywatnego?
– Partnerstwo publiczno–prywatne to złożony instrument i nie można wyróżnić jednego najważniejszego elementu, który przesądziłby o sukcesie realizowanego projektu. Niezwykle istotny jest jednaki właściwy podział ryzyk związanych z realizacją przedsięwzięcia między stronami umowy PPP, który modelowo powinien być realizowany zgodnie z zasadą, że ryzyko powinna ponosić strona, która najlepiej sobie z nim poradzi. Właściwy podział ryzyk może ponadto prowadzić do zwolnienia podmiotu publicznego z konieczności wliczania zobowiązań z tytułu umowy PPP do długu publicznego, co w niektórych sytuacjach może mieć decydujący wpływ na wybór tego instrumentu przez podmiot publiczny – mówi Maciej Gacoń z Kancelarii Prawnej LEXTRA Wiliczkiewicz i Maciejewski sp.k.

\"\"

Zapraszamy do udziału w Konferencji, która jest doskonałą szansą na spotkanie z praktykami partnerstwa publiczno-prywatnego. Szczegóły dotyczące Konferencji wraz z programem i formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronach www.lextra.pl, ppp.collect.pl, www.zig.pl,

Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego, Dozamel, przy ul. Fabrycznej 10, IIIp. Sala Miedzina.


Patronat Honorowy nad Konferencją objął Minister Gospodarki

\"\"


Patronat Honorowy nad Konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
\"\"


Partner Konferencji
\"\"


Patronami medialnymi Konferencji są: Forum Samorządowe, Forum PPP i PPPortal

Konferencja „Partnerstwo publiczno-prywatne – projektowanie, finansowanie, realizacja”, 12 października 2011, Wrocław, www.lextra.pl

\"\"

2011-10-04 14:58:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»