Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Z PRAC KWRiST: Tyczyn i Rzeszów nadal kłócą się o granice

Skierniewice, Wejherów, Wyry i Polanów zmienią swoje granice. MSWiA odrzuciło wnioski o zmiany granic m.in. Tyczyna i Rzeszowa.

Tyczyn i Rzeszów od kilku lat spierają się o granice. Ich spór po raz kolejny poróżnił też samorządowe korporacje, które spierają się o zasady zmian granic pomiędzy gminami.

Rzeszów w latach 2008-2009 (i wcześniej) na podstawie decyzji MSWiA przejął od gminy Tyczyn dwa sołectwa.
– To była jedna trzecia naszego obszaru, która generowała jedną trzecią naszych dochodów, także protestując przeciwko dalszemu poszerzaniu granic Rzeszowa bronimy niejako swojego bytu – mówi sekretarz gminy Tyczyn Piotr Kociuba.

W tym roku w projekcie rozporządzenia MSWiA odrzuciło wnioski zarówno Tyczyna, który dotyczył części sołectwa wcześniej przekazanego Rzeszowowi, jak i Rzeszowa, który obejmował kolejne sołectwo gminy Tyczyn.

– Zamiast składać kolejne wnioski o poszerzenie granic gminy powinny spróbować założyć związek gmin, który pozwoliłby na realizację metropolitalnych marzeń Rzeszowa. Ale o tym muszą zadecydować rady tych miast – mówi sekretarz Tyczyna.

W uzasadnieniu MSWiA napisało, że wstrzymanie zmian granic w przypadku niezgody, którejś z rad wynika z konieczności zapobiegania niekorzystnym następstwom długotrwałego prowadzenia sporów o kształt podziału terytorialnego, na które zwracał uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 kwietnia 2009 r.

\"\"
Należy w jakiś sposób przekazać gminie Tyczyn argumenty materialne, żeby opowiedziała się za włączeniem Matysówki do granic miasta uznali przedstawiciele UMP na posiedzeniu zespołu ustrojowego KWRiST.

Ponadto, zgodnie z dyspozycją Prezesa Rady Ministrów wyrażoną na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 28 lipca 2009 r., Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zobowiązany został do przedkładania Radzie Ministrów wniosków o zmiany granic gmin jedynie w przypadku obopólnej zgody obu zainteresowanych jednostek. W przypadku braku takiej zgody wnioski takie mogą być przedkładane jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Jednocześnie w MSWiA zaakceptowano wnioski o zmiany granic gmin pomiędzy Skierniewicami, a gminą Maków, Wejherowowem i Redą, gminą Wyry oraz Kobiór i gminami Polanów i Malechowo. Jednak wszędzie tam rady obu gmin zaakceptowały proponowane zmiany. Pozytywne wyniki dały też konsultacje społeczne.

Na posiedzeniu zespołu ustrojowego KWRiST Związek Miast Polskich, oraz Unia Metropolii, mimo negatywnej opinii Rady Miejskiej w Tyczynie, poparły wniosek Rzeszowa.
– Wniosek powinien zostać przyjęty w sytuacji, gdy obszar jest zamieszkały i zurbanizowany oraz mieszkańcy Matysówki wyrażają wolę przyłączenia do miasta Rzeszowa. Jest to osiedle, w które gmina Tyczyn nie inwestuje. W sytuacji kiedy jest konflikt, ale jest jasne stanowisko mieszkańców należy brać je pod uwagę – argumentował Andrzej Porawski, przedstawiciel Związku Miast Polskich.

Związek Gmin Wiejskich poparł jednoznacznie zapisy proponowanego rozporządzenia i uznał, że ważniejszy jest równomierny rozwój wszystkich gmin, natomiast Związek Powiatów Polskich nalegał na kompromis pomiędzy gminami. Całe rozporządzenie z wyłączeniem punktu dotyczącego Tyczyna i Rzeszowa zostało uzgodnione.

Decyzja Rady Ministrów musi zapaść do końca lipca. Będziemy o niej informowali. (ag)

Zespół ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 15 lipca 2011, Warszawa



Do pobrania:



Znajdź nas na Facebooku!

W Nowej Wsi Lęborskiej dopiero policzyli głosy po wyborach

Pepsi-arena. Czyli nowa nazwa stadionu miejskiego w Warszawie

Porwaliśmy własne dziecko. O przeciwdziałaniu przemocy w Norwegii opowiadają rodzice z Polski



\"\"

2011-07-22 13:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»