Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Katarzyna Szymielewicz: Policja nie powinna przekazywać danych do UEFA

Kary za zasłanianie twarzy, sądy na stadionie i zbieranie przez polską policję danych dla UEFA. To zapisy ustawy o bezpieczeństwie na Euro 2012, które budzą zastrzeżenia Fundacji Panoptykon.

W sejmie trwają prace nad pakietem ustaw mającym zapewnić bezpieczeństwo na Euro 2012*. Ich zapisy wzbudzają sporo protestów, ale wobec ekspresowego tempa uchwalania brak czasu na merytoryczną debatę.

Szczególne zastrzeżenia fundacji Panoptykon, która wystosowała protest wobec ustawy, budzi art. 14 rządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie Euro 2012. Przepis ten wprowadza nowe uprawnienia Policji do dokonywania sprawdzeń i sporządzania opinii o obywatelach ubiegających się o akredytację UEFA .

- Wątpliwości wzbudza przede wszystkim arbitralność proponowanych rozwiązań, pozwalających na wydawanie wskazanej opinii bez konieczności jej uzasadnienia, bez gwarancji umożliwiających wgląd osób zainteresowanych do przygotowanych przez Policję rozstrzygnięć, czy też zweryfikowanie informacji stanowiących podstawę do ich wydania, a także bez prawa do dokonania ich sprostowania - napisała Katarzyna Szymielewicz w liście do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

\"\"
Ustawa o bezpieczeństwie na Euro 2012 nie gwarantuje zachowania prywatności danych policyjnych, które mają być przekazane UEFA.

Projekt nie przewiduje także możliwości zaskarżenia wydanych przez Policję opinii i odwołania się do niezależnego organu sprawującego kontrolę nad działaniami Policji w tym zakresie.
W naszej ocenie, wskazane rozwiązania mogą stanowić naruszenie praw i wolno

- Zastrzeżenia wzbudza także sam fakt gromadzenia i przekazywania przez polskie organy ścigania danych, w tak nietransparentny sposób, bez zgody i wiedzy osób, których informacje te dotyczą, do prywatnej organizacji międzynarodowej, jaką jest UEFA - przekonuje Szymielewicz.

Oprócz art. 14, który wzbudza obawy Fundacji Panoptykon kwestionowane są pomysły wprowadzenia tzw. rozpraw odmiejscowionych (czyli popularnych „sądów stadionowych”), dość dużo mówi się również o pomyśle karania za podejmowanie działań utrudniających identyfikację w trakcie imprezy sportowej (np. poprzez zasłanianie twarzy odzieżą). (ag)

* tzn. nad ustawami o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 4280) oraz nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, a także zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 (druk nr 4281).



Do pobrania:


2011-07-18 08:06:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»