Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Artur Buczyński: Gdyńska plaża w stolicy

Piasek z Gdyni, bar zorganizowany przez Pepsico, boisko do siatkówki plażowej, leżaki, parkiet – to tylko część atrakcji z miejskiej plaży w Wilanowie (dzielnica Warszawy), a wszystko to bez wydania jednej złotówki z budżetu miasta.

– Formalnie organizatorem jest wspólnie Urząd Gminy Wilanów i agencja obsługująca firmę Pepsico, ale w praktyce za wszystko odpowiada agencja. Urząd gminy ma jednak prawo do ostatecznej decyzji, co będzie się działo na terenie plaży – opowiada zastępca burmistrza dzielnicy Wilanów Artur Buczyński. Chodzi o to, żeby imprezy tam organizowane nie wzbudziły niepotrzebnych kontrowersji. Obiekt ma też być otwarty dla mieszkańców, bez żadnych kosztów. 

Plaża w Wilanowie została otwarta 17 czerwca 2011 r. Pomysł zorganizowania miejsca spotkań dla mieszkańców nowo powstałych blokowisk powstał na początku roku. W tym miejscu dzielnicy brakowało bowiem miejsc o charakterze kulturalnym (poza pałacem w Wilanowie). – Wbrew pozorom plaża jest tu tylko pretekstem do spotkań z rozrywką i kulturą. Już odbywają się tu koncerty, można pograć w siatkówkę czy nauczyć się za darmo tańca towarzyskiego – mówi Buczyński. 

To, że będzie to plaża to też trochę przypadek. Wiceburmistrz Wilanowa będąc nad morzem w parku Kolibki w Gdyni trafił na miejsce gdzie miał odpoczywać król Jan III Sobieski (w Wilanowie znajduje się pałac Sobieskiego). Po nawiązaniu kontaktu z prezydentem Szczurkiem szybko się okazało, że znaleźli wspólny język. Jan III Sobieski stał się motywem współpracy obu miast. Gdynia w ramach promocji zorganizowała symboliczny transport piasku i bursztynów do Wilanowa, a na cotygodniowych imprezach grają artyści opłacani przez Urząd Miejski w Gdyni. 

Teren, na którym otwarto plażę też nie należy do miasta. Jest on na podstawie porozumienia użyczony dzielnicy bezkasowo przez okolicznego dewelopera (teren nie jest przeznaczony pod zabudowę). Urzędnicy przygotowali jedynie projekt plaży i jej tymczasowych zabudowań, które zostały zaakceptowane przez konserwatora zabytków. 

Obiektem zarządza na podstawie umowy agencja zewnętrzna. Powstanie plaży, gastronomii i innych obiektów kosztowało kilkaset tysięcy złotych, które wyłożyli partnerzy gminy. Plaża będzie działać do połowy września. Umowa z głównym sponsorem i partnerem firmą Pepsico ma obowiązywać przez trzy lata. (ag)

2011-07-17 21:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»