Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

ZPGO: Ustawa śmieciowa do Trybunału

Żadna rewolucja nie może mieć charakteru konstytucyjnego! – uważają władze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami w związku z uchwaleniem w dn.1.07.br. przez Sejm RP Ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Ustawa) wystosował apel do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności Ustawy z Konstytucją RP.

ZPGO sugeruje, iż Minister Środowiska wielokrotnie nazywał „rewolucją śmieciową” zmiany jakie nastąpią w polskiej gospodarce odpadami za przyczyną wejścia w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ale przecież żadna rewolucja nie może mieć charakteru konstytucyjnego! I tak się też stało: w procesie legislacyjnym dotyczącym w/w regulacji naruszono bowiem cały szereg przepisów Konstytucji RP.

Autorzy wniosku do prezydenta zarzucają ustawie m.in.

  • naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa oraz zasady ochrony praw nabytych.
  • Określenie zbyt krótkiego okresu vacatio legis gdyż, zdaniem ZPGO, zmiany wprowadzone Ustawą są zbyt głębokie, by mogły być poprzedzone vacatio legis w niej określonym (Ustawa ma wejść w życie w dniu 1 stycznia 2012 roku). W żadnym wypadku z vacatio legis nie może być utożsamiany 18-miesięczny okres dany gminom na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami w życie. Ten ostatni okres może być bowiem w poszczególnych gminach znacznie krótszy - uważają pracodawcy.
  • Naruszenie zasady dostatecznej określoności prawa. Jak informuje ZPGO czołowe autorytety prawa – od Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego po wybitnych konstytucjonalistów - zwracają uwagą na niezwykle niski poziom legislacyjny Ustawy. Jej przepisy są niejasne, zakres nowelizacji (objętościowo przekraczający samą nowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) sprawia, że nowe przepisy są nieczytelne nawet dla osób z wykształceniem prawniczym.
  • Wprowadzanie norm prawnych niemożliwych do wyegzekwowania lub których wyegzekwowanie jest bardzo utrudnione. Jako przykład podany jest obowiązek określenie przez organy gminy liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Gmina nie posiada żadnych instrumentów prawnych, które pozwoliłyby jej na określenie osób faktycznie stale zamieszkujących nieruchomość. Nadto ustawodawca nakłada na osoby nie będące właścicielami nieruchomości (zarządców) obowiązek składania deklaracji o liczbie osób zamieszkujących daną nieruchomość, co jest niewykonalne.
źródło: materiały Związku Pracowawców Gospodarki Odpadami (ag)



Do pobrania:




Na naszym Facebooku:


\"\"

2011-07-11 08:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»