Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Budżet europejski w rękach Polaków

Polityka spójności, rozwój innowacyjności, mobilność i współpraca międzynarodowa to główne wytyczne dla projektu budżetu UE w nowej perspektywie finansowej.

Projekt budżetu w perspektywie finansowej UE na lata 2014 – 2020 zakłada wzrost w stosunku do poprzedniego rozdania o ok. 19 mld euro. Jak podkreślił prezydent Szczecina Piotr Krzystek podczas VII Forum Samorządowego w Szczecinie, zorganizowanego w przeddzień przejęcia prezydencji UE przez Polskę, to nasz kraj teraz wyznaczy wytyczne do budżetu w nowej perspektywie finansowej. Jego zdaniem warto kontynuować politykę spójności, która determinuje rozwój państw członkowskich, szczególnie tych, które są nowymi członkami Wspólnoty. 

– To czas na przygotowanie samorządów do kontynuacji cywilizacyjnego wyzwania, jakim jest nowa perspektywa finansowa. Teraz potrzebują one więcej kompetencji i samodzielności w dysponowaniu środkami unijnymi, ale też nowych, efektywniejszych narzędzi wdrażania. Po to, aby skutecznie realizować powierzone nam zadania – mówi Krzystek. 

Tegoroczne Forum Samorządowe odbyło się pod hasłem „Wyzwania dla samorządu terytorialnego w nowej perspektywie europejskiej”. Myślami przewodnimi dla budżetu europejskiego mają być spójność i innowacyjność. – Udział polityki spójności w unijnym budżecie powinien być zachowany mniej więcej na tym samym poziomie, wspólnej polityki rolnej – spadać – zapowiedział dr Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego podczas swojego wykładu inaugaracyjnego. – Nie można pominąć też znaczenia rosnącej innowacyjności, zarządzania funduszami imigracyjnymi, mobilności europejskich uczonych i studentów, a także różnych zobowiązań międzynarodowych – po drugiej stronie Morza Śródziemnego. 

Podstawowym problemem w projektowaniu budżetu jest konieczność spojrzenia na Europę jako wspólnotę, a jednocześnie uwzględnienia sytuacji każdego z państw osobno. Zdaniem Lewandowskiego, spory o pieniądze dzielą Europę. Powodami są m.in. kryzys strefy euro oraz kryzys gospodarczy trwający od paru lat. – W krajach bogatszych trudno wytłumaczyć, że po transferze wielu milionów euro z części bogatszej do uboższej, ci drudzy nadal potrzebują pomocy – mówi Lewandowski. 

– Problem, z jakim się borykamy, to problem pewnej nieodpowiedzialności w budżetach narodowych, nie da się tego zaleczyć wyłącznie przez rygory na poziomie środków europejskich – bo one mają charakter inwestycyjny, zatem kreują miejsca pracy etc. (abg)

VII Forum Samorządowe, 20-21 czerwca 2010, Szczecin



Na blogu Forum Samorządowego:

\"\"

2011-07-08 12:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»