Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Sławomir Neumann: W tej kadencji nie będzie nowych limitów deficytu

Przewodniczący sejmowej komisji finansów przyznał, że w tej kadencji sejmu posłowie nie zdążą rozpatrzyć przygotowywanego przez Ministerstwo Finansów projektu ograniczenia deficytów samorządów.

To ma być "gentleman\'s agreement". Ustalenia Ministerstwa Finansów i samorządów, dotyczące ograniczenia deficytów JST, przynajmniej w tym roku, pozostaną jedynie w formie oficjalnego porozumienia obu stron. Sejm tej kadencji - co potwierdza przewodniczący komisji finansów Jarosław Neuman (PO) - nie zdąży już zająć się tą sprawą.

Samorządy zgadzają się generalnie z ministrem finansów, że w najbliższych latach deficyt sektora JST nie powinien przekraczać 0,6 - 0,7 proc. PKB (ok. 10 mld zł). Jak wynika z analizy Wieloletnich Prognoz Finansowych samorządów w najbliższym czasie deficyt sektora znacząco się obniży i niepowinien przekorczyć tego progu.

\"\"
W przyszłym roku samorządy będą musiały się same ograniczyć swoje deficyty. Rząd najprawdopodobniej nie zdąży wprowadzić żadnych ustawowych rozwiązań.

Zresztą jedynie w latach 2009-2010 deficyt JST przekroczył 1 proc. PKB. Wcześniej był kilkukrotnie niższy.
- Obawiamy się, że w 2014 roku znowu będzie górka deficytu - mówił Sławomir Neumann podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach konferencji „Przyszłość finansów samorządów terytorialnych - dochody, inwestycje, dług". Jego zdaniem cykliczny wzrost zadłużania się i deficytów wynika z cyklu wyborczego w samorządach.

Przedstawiciele samorządu nie zgadzają się z tą diagnozą. Ich zdaniem znaczący wzrost inwestycji w latach 2009-2010 wynikał z opóźnień we wdrażaniu programów unijnych, oraz polityki rządu, który naciskał na nowe inwestycje w celu ograniczenia skutków kryzysu gospodarczego.

- W kolejnych latach, uwzgledniając w to środki unijne, musimy bardziej równomiernie rozłożyć wysiłek inwestycyjny - uważa Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Poniżej publikujemy stanowiska Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich w sprawie propozycji ograniczania deficytów samorządów w oparciu o WPF. Podczas wspomnianej konferencji Mariusz Poznański, prezes ZGW RP zwracał uwagę, że niektóre Wieloletnie Prognozy mogą być bardzo niedokładne. Szczególnie w małych gminach, w których nie ma dobrze przygotowanej kadry do takich przedsięwzięć.
- To był pierwszy rok tworzenia prognoz. My się dopiero tego uczymy i nie wiem czy jest najlepszym pomysłem sztywno na nich polegać - mówił Poznański. (ag)

Konferencja BGK "Przyszłość finansów samorządów terytorialnych - dochody, inwestycje, dług", 15-16 czerwca 2011, Warszawa



Do pobrania:

2011-06-20 07:57:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»