Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Arkadiusz Południak: W Przemyślu powstaje komunalny watchdog

Mieszkańcy Przemyśla będą mogli śledzić postępy miejskich inwestycji oraz nadzorować wykonanie usług komunalnych na specjalnie do tego zaprojektowanym portalu internetowym.

Kwestie komunalne takie jak utrzymanie zieleni miejskiej i drzewostanu, odśnieżanie, utrzymanie cmentarzy oraz infrastrukturalne (w mieście właśnie ruszyła budowa obwodnicy, planowana jest modernizacja miejskiego Rynku, wzbudzająca wiele kontrowersji), jak wszędzie, są zlecane wykonawcom na podstawie przetargów.

Zadania dzielone są na części, co sprawia, że za różne odcinki, czy rodzaje prac, odpowiadają różni wykonawcy. Wyniki przetargów publikowane są w BIP, ale w bardzo syntetycznej formie, niezrozumiałej i trudnej do znalezienia przez osoby "z poza branży".

Mimo to ich wykonanie nurtuje, lub bezpośrednio dotyka, wielu mieszkańców. Kontrola nad wykonywaniem tych zadań odbywa się wyłącznie przez pojedyncze osoby z instytucji miejskich i jest wybiórcza (jeden inspektor nadzoruje np. koszenia w całym mieście, a nie ma do dyspozycji służbowego samochodu).

Wszelka kontrola społeczna odbywa się na zasadzie obywatela – aktywisty, który przychodzi do urzędu, by zgłosić coś co jego zdaniem jest wykonywane nienależycie. Przeciętny obywatel nie ma jednak dostępu do zawartych, w tym zakresie, umów. Inwestycje infrastrukturalne także odbywają się w podziale na etapy, o których obywatele nie mają najczęściej pojęcia.

Portal który właśnie powstaje ma dwa zadania: po pierwsze publikację i upowszechnianie wyników przetargów z zakresu spraw komunalnych i infrastrukturalnych w Internecie, a po drugie umożliwianie obywatelom monitorowania postępu inwestycji oraz rzetelności wykonywania usług.

Portal będzie przedstawiał te dane w formie dającej się zrozumieć, aktualizowanej, tak by każdy zainteresowany mógł, po kliknięciu na interaktywnej mapce, uzyskać dokładne informacje, o tym kto czym się w mieście zajmuje, jakie kwoty są na to przeznaczane i jakie są terminy realizacji.

Istotą projektu jest to, by każdy mógł przy tym zgłosić problem, który widzi w wykonaniu tych usług, bez wychodzenia z domu. Pomoże to w podwyższeniu jakości usług komunalnych i otworzy inwestycje na realną kontrolę społeczną.

Praktyka ze świata pokazuje, że takie projekty się udają i często ujawniają ogromne połacie aktywności obywatelskiej, a same instytucje publiczne zaczynają korzystać z informacji zwrotnych od obywateli, umieszczanych na takich portalach.

Autorem i wykonawcą projektu jest Stowarzyszenie Projekt: Polska oraz Centrum Cyfrowe.
Arkadiusz Południak

2011-01-10 07:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

13 maja, Sopot, Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, https://www.miasta.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»