Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grzegorz Makowski: Samorządy są największymi lobbystami

Gminy i powiaty są głównymi lobbystami w samorządach województw. Samorządy lobbują w sprawie środków unijnych oraz planów i strategii wojewódzkich – tak wynika z raportu ISP.

Redaktor opracowania Instytutu Spraw Publicznych „Lobbing w samorządzie województwa” dr Grzegorz Makowski, podkreśla istotną rolę, jaką w procesie lobbingu na poziomie województwa odgrywają reprezentanci niższych szczebli samorządu.

Reprezentanci gmin i powiatów zabiegają w urzędzie głównie o korzystne decyzje związane z regionalnymi programami operacyjnymi, w tym na kształtowanie list rankingowych. Samorządowcy starają się też o wpływ na oddziaływanie na kształt strategii rozwoju regionów, oraz poszczególne polityki w tym zdrowotną (tworzenie, likwidacja szpitali) i transportową (budowa lub remonty dróg, połączenia kolejowe).

Lobbing był kierowany do radnych sejmików, ale przede wszystkim marszałka i pozostałych członków zarządów województw. – To zrozumiałe, bo zarządy są najbardziej aktywnym ośrodkiem decyzyjnym – tłumaczy Grzegorz Makowski.

Wśród lobbystów na szczeblu samorządu województwa znajdują się też organizacje społeczne, a dopiero później przedsiębiorcy. Jako główną formę lobbingu ankietowani przez Instytut Spraw Publicznych przedstawiciele samorządu województw wskazywali na spotkania i rozmowy. Wymieniano także wykorzystanie mediów masowych, protestów oraz oficjalnych pism i konsultacji.

W podsumowaniu konferencji eksperci zaproszeni przez ISP stwierdzili, że w Polsce nadal lobbing kojarzy się z czymś złym i bardziej potrzeba odczarowania tego zawodu niż blokowania działań lobbystów.

– Gremia decyzyjne są już wystarczająco zamknięte na lobbystów i obywatel – mówił Marcin Wiszowaty z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem potrzebujemy raczej umożliwienia większego i równego wpływu obywateli i lobbystów na procesy decyzyjne, a nie zamykania go. (ag)

Konferencja Instytutu Spraw Publicznych: Lobbing w samorządzie województwa. Szanse, zagrożenia, perspektywy regulacji,  Warszawa, 17 grudnia 2010

2011-01-03 07:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

13 maja, Sopot, Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, https://www.miasta.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»