Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WYBORY 2024
Zmiany, zmiany, zmiany... w miastach


Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki drugiej tury wyborów ze 100 proc. komisji wyborczych. Wybierano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 
W niektórych miejscowościach doszło do zaskakujacych rozstrzygnięć.


Do niespodziewanego rozstrzygnięcia doszło w Toruniu - na Pawła Gulewskiego z KO zagłosowało 65 proc. biorących udział w II turze wyborów. Jego kontrkandydata, rządzącego miastem od 22 lat Michała Zaleskiego (własny komitet) poparło 35 proc. głosujących.

Do niespodzianki doszło także w Zabrzu, gdzie nowym prezydentem została wybrana Agnieszka Rupniewska z KO uzyskując 57,85 proc. głosów. Małgorzatę Mańkę-Szulik startującą z KWW Małgorzaty Mańki-Szulik poparło 42,15 proc. Tym samym utraciła swoje stanowisko po prawie 18 latach.

Katarzyna Kuczyńska-Budka z KO została wybrana na urząd prezydenta Gliwic jako pierwsza kobieta w historii. PKW podała, że w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymała 50,56 proc. głosów. Zwyciężyła przewagą 540 głosów.

Łukasz Filipowicz, bezpartyjny kandydat, z zawodu hotelarz, został nowym burmistrzem Zakopanego. 36-latek będzie najmłodszym burmistrzem w historii tego miasta.

Michał Urgoł z PiS został wybrany na urząd prezydenta Jastrzębia-Zdroju. Otrzymał on 54,75 proc. głosów.

Po raz pierwszy prezydentem miasta zostanie członek Konfederacji. Tak będzie w Bełchatowie za sprawą zwycięstwa Patryka Marjana. 

W niedzielę wybierano także m.in. prezydentów w 9 miastach wojewódzkich. Krzysztof Matyjaszczyk z KKW Lewica został ponownie wybrany na urząd prezydenta Częstochowy. W drugiej turze wyborów otrzymał 57,76 proc. głosów. Będzie to jego czwarta kadencja na tym stanowisku. 

Urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek został w niedzielę ponownie wybrany włodarzem stolicy Podkarpacia. Także dotychczasowy prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wygrał po raz czwarty z rzędu wybory na prezydenta miasta. Renkiewicz w drugiej turze pokonał kontrkandydata Jacka Juszkiewicza (PiS) uzyskując 65.68 proc. głosów.

We Wrocławiu Jacek Sutryk uzyskał reelekcję na drugą kadencję, otrzymując 68,29 proc. poparcia. Sutryk wygrał w drugiej turze z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar - 31,71 proc. poparcia.

Rafał Zwolak zwyciężył w drugiej turze wyborów na prezydenta Zamościa, uzyskując 64,78 proc. poparcia. Zwolak pokonał dotychczasowego włodarza miasta Andrzeja Wnuka, popieranego przez PiS.

Jacek Jaśkowiak (KO) uzyskując 70,67 proc. głosów wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Poznania. Jaśkowiak rządzi Poznaniem od 2014 r.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 44,06 proc. i była blisko 8 proc. niższa niż w pierwszej.

2024-04-22 10:26:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»