Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


INWESTYCJE 
Wielkie otwarcie Centrum Offshore


Uniwersytet Morski w Gdyni zakończył budowę Centrum Offshore. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne laboratoria i pracownie naukowe, w których prowadzone będą badania służące morskiej energetyce wiatrowej. Władze uczelni chcą, żeby w tym miejscu powstała Polska Dolina Offshore.

Centrum Offshore położone jest na terenie portu w Gdańsku przy ulicy Roberta de Plelo 20 (niedaleko zabytkowej twierdzy Wisłoujście). Jego budowa rozpoczęła się w czerwcu 2021 r. Nowoczesny obiekt ma stanowić główną siedzibę Instytutu Morskiego, którego zakłady i jednostki były dotychczas zlokalizowane w różnych częściach Trójmiasta, a także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Docelowo inwestycja przewidziana jest na około 200 stanowisk pracy.

Budowa Centrum Offshore kosztowała blisko 64 mln zł i została zrealizowana przy dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Cieszę się, że korzystamy z dobrodziejstwa naszego członkostwa w Unii Europejskiej a fundusze europejskie zasiliły ten wielki projekt – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Życzę, żeby Centrum Offshore było miejscem, dzięki któremu studenci i naukowcy będą mogli wnieść znaczący wkład w rozwój praktycznych rozwiązań służących morskiej energetyce wiatrowej.

W nowo otwartym budynku znajdują się najwyższej klasy akredytowane laboratoria i pracownie naukowe. Poza tym w jego wnętrzu przewidziano przestrzeń magazynową na urządzenia i sprzęt pomiarowy o łącznej powierzchni 440 mkw oraz macierz dyskową o pojemności 1 PB (petabajta). Atutem Centrum Offshore jest też bezpośredni dostęp do nabrzeża, które umożliwia postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych.

Fot. Karol Stańczak
Źródło: https://pomorskie.eu/

2024-03-04 08:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»